Azərbaycan regionda sülhün tərəfdarıdır - ŞƏRH
Bu gün biz beynəlxalq münasibətlər sistemində qarşılıqlı hörmətə, etimada və strateji tərəfdaşlığa əsaslanan əməkdaşlığın əhəmiyyətini xüsusi vurğulayırıq. Azərbaycan Respublikasına göstərilən diqqət və müsbət münasibətə görə Tramp–Vens administrasiyasına dərin minnətdarlığımızı ifadə edirik.
Azərbaycan ilə Amerika Birləşmiş Ştatları arasında münasibətlər uzun illərdir qarşılıqlı maraqlar və ortaq dəyərlər üzərində qurulmuşdur. Bu münasibətlərin möhkəmlənməsində ABŞ-ın 45-ci Prezidenti Donald Trump və onunla birgə formalaşan siyasi xətt xüsusi rol oynamışdır. Azərbaycan regionda sülhün, sabitliyin və təhlükəsizliyin təmin olunmasında mühüm aktor kimi çıxış edir və bu istiqamətdə ABŞ ilə əməkdaşlıq hər iki tərəf üçün strateji əhəmiyyət daşıyır.
Ölkəmiz enerji təhlükəsizliyi, beynəlxalq terrorizmə qarşı mübarizə, multikultural dəyərlərin təşviqi və nəqliyyat-logistika layihələrinin inkişafı sahəsində qlobal təşəbbüslərin fəal iştirakçısıdır. Bu baxımdan Azərbaycan–ABŞ münasibətlərinin möhkəmləndirilməsi təkcə iki ölkə arasında deyil, bütövlükdə regionda sabitliyə xidmət edir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən müstəqil və balanslaşdırılmış xarici siyasət kursu ölkəmizin beynəlxalq nüfuzunu daha da artırmışdır. ABŞ ilə əməkdaşlığın inkişafı da məhz bu strateji baxışın tərkib hissəsidir. Qarşılıqlı hörmətə və suverenliyə əsaslanan münasibətlər dövlətlərarası əlaqələrin əsas prinsipidir və biz bu prinsiplərin qorunmasına xüsusi önəm veririk.
Tramp–Vens administrasiyasının Azərbaycana münasibətdə nümayiş etdirdiyi konstruktiv yanaşma ölkələrimiz arasında iqtisadi, siyasi və təhlükəsizlik sahələrində əməkdaşlığın genişlənməsinə əlavə stimul vermişdir. Biz inanırıq ki, bu müsbət dinamika gələcəkdə də davam edəcək, xalqlarımız arasında dostluq və tərəfdaşlıq münasibətləri daha da dərinləşəcəkdir.
Azərbaycan hər zaman beynəlxalq hüquqa, ədalətə və qarşılıqlı hörmətə əsaslanan əməkdaşlığın tərəfdarı olmuşdur. Biz ölkəmizə göstərilən diqqətə və dəstəyə görə minnətdarlığımızı bildirir, gələcəkdə daha sıx və səmərəli əməkdaşlığa hazır olduğumuzu bəyan edirik.