Azərbaycanda rəqəmsal idarəetmə modelinin inkişafı - ŞƏRH
Müasir dövrdə dövlət idarəçiliyinin effektivliyi təkcə qəbul edilən qərarlarla deyil, həmin qərarların vətəndaşa necə və hansı sürətlə çatdırılması ilə ölçülür. İnformasiya texnologiyalarının sürətli inkişafı dövlət xidmətlərinin təqdim olunma formasını köklü şəkildə dəyişmişdir. Azərbaycanda bu transformasiya Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən rəqəmsal islahatlar nəticəsində yeni mərhələyə qədəm qoymuşdur. Xüsusilə MYGov platformasının yaradılması və inkişafı dövlət–vətəndaş münasibətlərində keyfiyyətcə fərqli model formalaşdırmışdır.Ənənəvi idarəetmə sistemində vətəndaş müxtəlif dövlət qurumlarına ayrı-ayrılıqda müraciət etməli, sənədlər toplamalı və vaxt itkisi ilə üzləşməli idi. Rəqəmsal yanaşma isə bu prosesi mərkəzləşdirərək vahid platforma üzərindən təqdim etməyi hədəflədi. MYGov sistemi məhz bu məqsədlə formalaşdırılmış, müxtəlif dövlət xidmətlərini bir elektron məkanda birləşdirmişdir. Bu yanaşma idarəetmədə operativlik, şəffaflıq və əlçatanlıq prinsiplərini gücləndirmişdir.Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi islahatlar çərçivəsində rəqəmsal hökumət anlayışı yalnız texniki yenilik kimi deyil, strateji inkişaf istiqaməti kimi müəyyən edilmişdir. Dövlət xidmətlərinin elektronlaşdırılması korrupsiya risklərinin azaldılmasına, insan amilindən asılılığın minimuma endirilməsinə və vətəndaş məmnunluğunun artırılmasına xidmət edir. MYGov üzərindən təqdim olunan xidmətlər vətəndaşlara zaman və resurs qənaəti təmin etməklə yanaşı, dövlət qurumları arasında məlumat mübadiləsini də sürətləndirir.Rəqəmsal platformanın tətbiqi sosial, iqtisadi və inzibati sahələrdə müsbət nəticələr doğurmuşdur. Elektron müraciət imkanları regionlarda yaşayan vətəndaşlar üçün xüsusilə əhəmiyyətlidir, çünki onlar paytaxta və ya mərkəzi qurumlara fiziki müraciət etmədən xidmət əldə edə bilirlər. Bu isə sosial bərabərliyin gücləndirilməsinə və dövlət xidmətlərinə çıxışın genişlənməsinə şərait yaradır.Gələcək perspektivdə MYGov platformasının daha da təkmilləşdirilməsi, innovativ texnologiyaların tətbiqi və xidmət spektrinin genişləndirilməsi nəzərdə tutulur. Bu istiqamətdə atılan addımlar Azərbaycanın rəqəmsal transformasiya strategiyasının davamlı xarakter daşıdığını göstərir.
Nəticə etibarilə, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə dövlət xidmətlərinin MYGov üzərindən təqdim olunması Azərbaycanda müasir, çevik və şəffaf idarəetmə modelinin formalaşmasına mühüm töhfə vermişdir. Bu model dövlətin vətəndaşa xidmət prinsipini daha səmərəli və əlçatan səviyyəyə yüksəldərək ölkənin inkişaf strategiyasının əsas dayaqlarından birinə çevrilmişdir.