Azərbaycan-Serbiya əlaqələrində yeni mərhələ - ŞƏRH
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Serbiya Respublikasına səfəri iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Səfər çərçivəsində imzalanmış sənədlər siyasi dialoqun dərinləşdirilməsi, iqtisadi-ticari əlaqələrin genişləndirilməsi və enerji sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətində yeni imkanlar açır. Bu sənədlər Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin yüksələn xətt üzrə inkişaf etdiyini bir daha təsdiqləyir.
Son illərdə İlham Əliyev ilə Aleksandar Vuçiç arasında formalaşmış səmimi və qarşılıqlı etimada əsaslanan münasibətlər ölkələrarası əməkdaşlığın dinamikasına müsbət təsir göstərmişdir. Dövlət başçıları arasında aparılan danışıqlar zamanı regional təhlükəsizlik, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstək, eləcə də iqtisadi layihələrin icrası məsələləri geniş müzakirə olunmuşdur.
Səfər zamanı imzalanmış sənədlər sırasında iqtisadi əməkdaşlıq, investisiyaların təşviqi və qorunması, energetika, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı və humanitar sahələri əhatə edən razılaşmalar xüsusi yer tutur. Enerji sahəsində əməkdaşlıq prioritet istiqamətlərdən biri kimi diqqət çəkir. Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində artan rolu fonunda Serbiya ilə qaz təchizatı və enerji infrastrukturu üzrə əməkdaşlıq hər iki tərəf üçün strateji əhəmiyyət daşıyır. Bu istiqamətdə əldə edilmiş razılaşmalar Serbiyanın enerji mənbələrinin şaxələndirilməsinə, Azərbaycanın isə Avropa bazarındakı mövqeyinin möhkəmlənməsinə xidmət edir.
İmzalanmış sənədlər təkcə enerji sahəsi ilə məhdudlaşmır. Ticarət dövriyyəsinin artırılması, birgə müəssisələrin yaradılması və sənaye kooperasiyasının genişləndirilməsi ilə bağlı razılaşmalar iqtisadi əlaqələrin keyfiyyətcə yeni mərhələyə keçidini şərtləndirir. Xüsusilə infrastruktur layihələri və tikinti sektorunda əməkdaşlıq üçün geniş potensial mövcuddur. Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində aparılan bərpa və quruculuq işlərində Serbiya şirkətlərinin iştirakı da perspektivli istiqamətlərdən biri kimi qiymətləndirilir.
Humanitar və mədəni əməkdaşlıq da imzalanmış sənədlərdə öz əksini tapmışdır. Təhsil, elm, mədəniyyət və idman sahələrində əlaqələrin genişləndirilməsi xalqlar arasında qarşılıqlı anlaşmanın və dostluğun möhkəmlənməsinə xidmət edir. Bu sahədə həyata keçiriləcək birgə layihələr, tələbə mübadiləsi proqramları və mədəni tədbirlər iki ölkə arasında ictimai diplomatiyanın inkişafına təkan verəcəkdir.
Siyasi müstəvidə isə tərəflər beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə hörmət, dövlətlərin suverenliyi və ərazi bütövlüyünün dəstəklənməsi məsələlərində ortaq mövqedən çıxış etdiklərini bir daha bəyan etmişlər. Bu yanaşma həm Azərbaycan, həm də Serbiya üçün prinsipial əhəmiyyət daşıyır və qarşılıqlı dəstək münasibətlərin strateji xarakterini gücləndirir.
Səfər çərçivəsində imzalanmış sənədlər onu göstərir ki, Azərbaycan–Serbiya əməkdaşlığı çoxşaxəli və davamlı əsaslar üzərində qurulub. Enerji, iqtisadiyyat, nəqliyyat və humanitar sahələrdə əldə olunmuş razılaşmalar qarşıdakı illərdə konkret layihələrin reallaşmasına zəmin yaradır. Dövlət başçılarının siyasi iradəsi və qarşılıqlı etimad mühiti bu münasibətlərin daha da dərinləşəcəyinə əminlik yaradır.
Beləliklə, Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri və imzalanmış sənədlər iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu nümayiş etdirir. Bu əməkdaşlıq modeli regional sabitliyə, iqtisadi inkişafa və qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlığın genişlənməsinə xidmət edən mühüm amil kimi çıxış edir.