Fevralın 15-də Prezident İlham Əliyevin Serbiya Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində verdiyi bəyanat, Azərbaycan–Serbiya münasibətlərində yeni diplomatik mərhələnin başlanğıcını simvolizə etdi. Dövlət başçısı çıxışında bildirmişdir ki, iki ölkə arasında münasibətlər yalnız siyasi dialoqla məhdudlaşmır; bu, həm də iqtisadi, enerji, nəqliyyat və humanitar sahələrdə strateji tərəfdaşlığın inkişafına xidmət edir.
Prezident İlham Əliyev vurğulamışdır ki, qarşılıqlı etimad, siyasi iradə və davamlı dialoq, tərəflər arasında dayanıqlı tərəfdaşlığın təməlini təşkil edir. Dövlət başçısı ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi, investisiya layihələrinin icrası və strateji sahələrdə koordinasiyanın möhkəmləndirilməsinin tərəflər üçün strateji əhəmiyyətini qeyd etmişdir. Bu yanaşma Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin çoxsahəli və məqsədyönlü xarakterini göstərir.
Enerji sahəsində əməkdaşlıq dövlətlərarası strateji prioritetlərdən biridir. Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində etibarlı tərəfdaş olduğunu və Serbiya ilə birgə həyata keçirilən layihələrin region üçün strateji əhəmiyyət daşıdığını vurğulamışdır. Bu əməkdaşlıq enerji resurslarının təhlükəsiz istifadəsini təmin edir və Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə mövqeyini gücləndirir.
Nəqliyyat və logistika sahəsində əməkdaşlıq, regional inteqrasiyanın və tranzit imkanlarının genişləndirilməsi baxımından strateji əhəmiyyət kəsb edir. Dövlət başçısı qeyd etmişdir ki, Azərbaycan beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərində fəal iştirak edir və mövcud infrastruktur imkanları tərəfdaş layihələrin uğurla icrasına şərait yaradır. Bu yanaşma Azərbaycanın geostrateji mövqeyini gücləndirir və tərəfdaşlıq üçün etibarlı zəmin formalaşdırır.
Mədəni və humanitar əməkdaşlıq xalqlar arasında etimad və qarşılıqlı anlaşmanı möhkəmləndirir. Prezident İlham Əliyev xalqlar arasında mədəni layihələrin strateji tərəfdaşlığın davamlılığında əhəmiyyətli rol oynadığını vurğulamışdır. Bu yanaşma diplomatik əlaqələrin sosial və mənəvi təməllərini möhkəmləndirir, ikitərəfli münasibətlərin dayanıqlığını təmin edir.
Dövlət başçısı Azərbaycanın prinsipial mövqeyini qoruyaraq strateji tərəfdaşlıq, qarşılıqlı fayda və bərabərhüquqlu əməkdaşlıq prinsiplərinə sadiq qaldığını qeyd etmişdir. Bu yanaşma siyasi, iqtisadi, enerji, nəqliyyat və humanitar sahələrdə ardıcıl və məqsədyönlü inkişafı təmin edir və gələcək əməkdaşlıq üçün möhkəm institusional zəmin yaradır.
Prezident İlham Əliyevin bəyanatı Azərbaycan–Serbiya əməkdaşlığının çoxsahəli xarakterini və tərəflərin uzunmüddətli perspektiv üçün strateji iradəsini əks etdirir. Bu çıxış, ikitərəfli əlaqələrin diplomatik, iqtisadi, enerji, nəqliyyat və humanitar sahələrdə davamlı və məqsədyönümlü olduğunu nümayiş etdirir.
Enerji və iqtisadi layihələrdə əməkdaşlıq regionun sabitliyi və təhlükəsizliyinə strateji töhfə verir. Dövlət başçısı Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində etibarlı tərəfdaş olduğunu və Serbiya ilə icra olunan layihələrin qarşılıqlı faydalı olduğunu vurğulamışdır. Bu yanaşma ikitərəfli əməkdaşlığın davamlılığını təmin edir və tərəflərin strateji maraqlarını qoruyur.
Nəqliyyat və logistika sahəsində əməkdaşlıq regional inteqrasiya və beynəlxalq əlaqələrin inkişafına xidmət edir. Prezident İlham Əliyev bu əməkdaşlığın regional əlaqələr üçün strateji əhəmiyyət daşıdığını qeyd etmişdir. Azərbaycanın təşəbbüsləri ikitərəfli tərəfdaşlıq üçün güclü institusional zəmin yaradır.
Mədəni və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq xalqlar arasında etimad və qarşılıqlı anlaşmanın möhkəmlənməsini təmin edir. Prezident İlham Əliyev xalqlar arasında mədəni layihələrin tərəfdaşlığın davamlılığında vacib rol oynadığını bildirmişdir. Bu yanaşma diplomatik, sosial və mədəni əlaqələrin inkişafına xidmət edir.
Dövlət başçısının çıxışı göstərir ki, Azərbaycan prinsipial mövqeyini qoruyaraq strateji tərəfdaşlıq, qarşılıqlı hörmət və bərabərhüquqlu əməkdaşlıq prinsiplərinə sadiq qalır. Fevralın 15-də verilmiş bəyanat Azərbaycanın regionda etibarlı və məsuliyyətli tərəfdaş kimi mövqeyini daha da gücləndirir və ikitərəfli əməkdaşlığın çoxsahəli xarakterini nümayiş etdirir.