İlham Əliyevin Vaşinqton şəhərində keçirilən Sülh Şurasına dəvət olunması təkcə diplomatik protokol hadisəsi deyil, həm də Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə artan rolunun və dövlət başçısının şəxsi siyasi nüfuzunun göstəricisi kimi qiymətləndirilə bilər. Müasir geosiyasi reallıqlar fonunda belə bir dəvət ölkənin regional və qlobal miqyasda artan təsir imkanlarının rəmzi xarakter daşıyır. Son illər Azərbaycan balanslaşdırılmış və çoxvektorlu xarici siyasət kursu ilə diqqət çəkir. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkə həm Qərb, həm də Şərq ölkələri ilə qarşılıqlı hörmətə və milli maraqlara əsaslanan münasibətlər qurmağa nail olub. Bu siyasət nəticəsində Azərbaycan Cənubi Qafqazda sabitləşdirici aktor kimi qəbul olunur.Vaşinqton kimi qlobal siyasi qərarların qəbul edildiyi məkanda keçirilən Sülh Şurasına dəvət olunmaq, Azərbaycanın sülh təşəbbüslərinə və regional təhlükəsizliyə verdiyi töhfənin beynəlxalq səviyyədə tanınmasının göstəricisidir. Bu, həm də ölkənin enerji təhlükəsizliyi, nəqliyyat dəhlizləri və multikulturalizm sahəsində həyata keçirdiyi siyasətin yüksək qiymətləndirilməsi deməkdir.
Sülh gündəliyi və regional sabitlik
Azərbaycan postmünaqişə dövründə regionda davamlı sülhün təmin olunması istiqamətində konkret təşəbbüslərlə çıxış edir. Rəsmi Bakı dəfələrlə Cənubi Qafqazda yeni əməkdaşlıq platformalarının yaradılmasını və kommunikasiyaların açılmasını təklif edib. Bu yanaşma yalnız regional deyil, daha geniş coğrafiyada sabitliyə xidmət edir. İlham Əliyevin beynəlxalq platformalarda çıxışları daim sülh, qarşılıqlı hörmət və beynəlxalq hüququn prinsiplərinə əsaslanır. Onun Vaşinqtondakı Sülh Şurasına dəvəti, Azərbaycanın konstruktiv mövqeyinə verilən siyasi qiymət kimi də dəyərləndirilə bilər.
Enerji və qlobal təhlükəsizlik amili
Azərbaycan Avropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm tərəfdaş kimi çıxış edir. Xəzər hövzəsinin zəngin enerji ehtiyatlarının dünya bazarına təhlükəsiz və sabit şəkildə çıxarılması ölkənin strateji əhəmiyyətini artırıb. Bu kontekstdə Azərbaycanın etibarlı tərəfdaş imici formalaşıb. Enerji diplomatiyası ilə yanaşı, humanitar təşəbbüslər, beynəlxalq forumlara ev sahibliyi və mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqi də ölkənin müsbət imicinə töhfə verir. Bütün bunlar dövlət başçısının qlobal səviyyədə qəbul edilən siyasi fiqur kimi mövqeyini gücləndirir.
Liderlik faktoru
İlham Əliyevin uzunmüddətli strateji baxışa əsaslanan idarəetmə modeli ölkənin siyasi və iqtisadi sabitliyini təmin edib. Daxili sabitlik isə xarici siyasətdə ardıcıllıq və etibarlılıq yaradır. Məhz bu amillər onun beynəlxalq platformalara dəvət olunmasını şərtləndirən əsas faktorlardandır. Vaşinqtonda keçirilən Sülh Şurası kimi nüfuzlu tədbirlərdə iştirak etmək, yalnız dövlət başçısının deyil, bütövlükdə Azərbaycanın diplomatik uğurudur. Bu, ölkənin artan beynəlxalq çəkisinin, regional liderliyinin və qlobal dialoq proseslərində fəal rolunun bariz nümunəsidir.Beləliklə, İlham Əliyevin Vaşinqtona Sülh Şurasına dəvət olunması Azərbaycanın beynəlxalq münasibətlər sistemində qazandığı mövqenin və dövlət başçısının siyasi nüfuzunun məntiqi nəticəsidir. Bu hadisə Azərbaycanın sülh, əməkdaşlıq və qarşılıqlı hörmət prinsiplərinə əsaslanan siyasətinin beynəlxalq səviyyədə dəstəkləndiyini göstərir və ölkənin gələcək diplomatik perspektivləri baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
İlk görüş...
Donald Trampın rəhbərliyi altında Sülh Şurasının ilk iclası ABŞ paytaxtında keçirildi. Mediada yayılan məlumatlara görə, iclasda Qəzza zolağının yenidən qurulması müzakirə olundu. Argentina, Macarıstan və bir sıra postsovet ölkələrinin liderləri Ağ Evin dəvətinə cavab versə də, əksər Qərb liderləri bu dəvətə biganə yanaşıblar və ya Vaşinqtona müşahidəçilər göndəriblər. Təxminən bir ay əvvəl Davosda keçirilən Dünya İqtisadi Forumu çərçivəsində yaradılan Sülh Şurasının iclası Donald Trampın adını daşıyan və Vaşinqtonda yerləşən ABŞ Sülh İnstitutunda keçirilib. Ağ Ev bu görüşdən həm də Qəzza zolağında atəşkəs sazişinin ikinci mərhələsinin həyata keçirilməsini irəli aparmaq üçün istifadə etmək istəyirdi. Bu, keçid texnokratik administrasiyasının yaradılmasını, tam demilitarizasiyanın başlanması və əhəmiyyətli maliyyələşdirmə tələb edən bölgənin yenidən qurulmasını nəzərdə tutub.Trampın özünün də elan etməyə tələsdiyi kimi, dəvət olunmuş təxminən iyirmi ölkənin lideri Qəzzanın yenidən qurulması və sakinlərinə humanitar yardım üçün 7 milyard dollar ayırmaq barədə razılığa gəliblər. Sülh Şurasının üzvləri Qəzzaya "Beynəlxalq Sabitləşdirmə Qüvvələrində" və polisdə xidmət etmək üçün minlərlə insan göndərəcəklər. Tramp sosial media platformasında (Truth Social) yazıb: "HƏMAS-ın tam və dərhal demilitarizasiyaya sadiqliyini təsdiqləməsi vacibdir".
Trampın sədrlik etdiyi Şura Qəzzada müharibəyə son qoymaq məqsədi ilə yaradılıb, lakin onun nizamnaməsi daha geniş bir məqsədi nəzərdə tutur: dünyada silahlı münaqişələrin həlli. Lakin nizamnamənin preambulasında dolayı yolla BMT-ni tənqid edir və Sülh Şurasının "çox vaxt uğursuzluğa düçar olan yanaşmalar və qurumlardan kənara çıxmaq üçün cəsarətə" sahib olmalı olduğu bildirilir.
Sülh Şurası BMT-yə alternativdirmi?
Son illərdə beynəlxalq münasibətlər sistemində baş verən böhranlar fonunda tez-tez belə bir sual səslənir: “Sülh Şurası” Birləşmiş Millətlər Təşkilatı-yə alternativ ola bilərmi? Bu sualı cavablandırmaq üçün əvvəlcə anlayışlara və mövcud beynəlxalq quruluş mexanizminə nəzər salmaq vacibdir.Birləşmiş Millətlər Təşkilatı (BMT) 1945-ci ildə yaradılıb və əsas məqsədi beynəlxalq sülhün və təhlükəsizliyin qorunması, dövlətlər arasında əməkdaşlığın təşviq edilməsidir. Təşkilatın ən mühüm qərarverici orqanlarından biri Təhlükəsizlik Şurasıdır. Burada beş daimi üzv – Amerika Birləşmiş Ştatları, Rusiya, Çin, Fransa və Böyük Britaniya veto hüququna malikdir. Məhz bu veto mexanizmi bir çox hallarda qərarların qəbulunu çətinləşdirir və BMT-nin effektivliyinə dair tənqidlərə səbəb olur.
“Sülh Şurası” nədir?
“Sülh Şurası” anlayışı rəsmi beynəlxalq təşkilat kimi BMT səviyyəsində tanınmış və universal hüquqi statusa malik qurum deyil. Bu termin müxtəlif kontekstlərdə istifadə oluna bilər: Regional təşəbbüslər və ya koalisiyalar, qeyri-hökumət platformaları, müxtəlif dövlətlərin təşəbbüsü ilə yaradılan siyasi dialoq formatları. Yəni hazırda “Sülh Şurası” adlı qurum BMT-nin yerini tuta biləcək qlobal legitim struktura malik deyil. Bəs alternativ olmaq mümkündürmü? BMT-yə alternativ olmaq üçün bir qurum aşağıdakı xüsusiyyətlərə malik olmalıdır: Qlobal üzvlük və legitimlik - çoxlu sayda dövlət tərəfindən tanınma, hüquqi mexanizm – beynəlxalq hüquqa əsaslanan qərarvermə sistemi, icra mexanizmi – qərarların həyata keçirilməsi üçün real imkanlar, sabit maliyyə və institusional baza. Hazırda bu kriteriyalara cavab verən yeganə universal təşkilat məhz Birləşmiş Millətlər Təşkilatıdır.“Sülh Şurası” anlayışı ideya və ya təşəbbüs kimi mövcud ola bilər, lakin hazırkı beynəlxalq sistemdə o, BMT-yə real alternativ hesab edilə bilməz. Daha real ssenari BMT-nin islahatı və struktur dəyişiklikləridir, nəinki onun tamamilə başqa qurumla əvəz edilməsi. Beynəlxalq münasibətlər sistemində əsas məsələ alternativ yaratmaqdan çox, mövcud mexanizmləri daha effektiv və ədalətli etməkdir.Xatırladaq ki, bu cür ifadələr Fransa və Braziliya prezidentləri Emmanuel Makron və Luis İnasio Lula da Silva da daxil olmaqla bir çox lider arasında çaşqınlığa və narazılığa səbəb olub. Makron Şuranın BMT institutlarını sarsıtdığına inanır, Lula da Silva isə Trampı özünü "yeni BMT-nin ağası" kimi təqdim etməyə çalışmaqda günahlandırıb. Nizamnamənin digər müddəaları da qıcıq yaradıb. Məsələn, Tramp mütləq hakimiyyəti öz əlində cəmləşdirir: yalnız o, digər liderləri dəvət etmək hüququna malikdir və onların iştirakını geri götürə bilər, "üzv dövlətlərin üçdə ikisinin əksəriyyəti tərəfindən dəstəklənən veto" buna mane olduğu hallar istisna olmaqla. Bundan əlavə, Şurada daimi üzvlük üçün 1 milyard dollar olan son dərəcə yüksək "giriş haqqı" bəzi dövlətləri narahat edib.İtaliyanın Baş naziri Giorgia Meloni Trampdan Romanın bu təşəbbüsə qoşula bilməsi üçün Sülh Şurasını yenidən qurmasını istəyib. Xarici işlər naziri Antonio Tajani bazar ertəsi günü bildirib ki, heç bir müsbət cavab almayan İtaliya özünü müşahidəçi statusu ilə məhdudlaşdırmaq qərarına gəlib. Müşahidəçi statusu "Şuranın nizamnaməsinin 9-cu maddəsi Konstitusiya ilə ziddiyyət təşkil etdiyinə görə" seçilib, bu maddədə İtaliyanın yalnız digər üzvlərlə bərabər şərtlərlə millətlərarası orqanlarda iştirak edə biləcəyi nəzərdə tutulur."Biz bunu edirik, çünki biz artıq Qəzza üçün çox şey etmişik və bunu etməyə davam edəcəyik", Tajani əlavə edib ki, biz dünyanın ən çox yardım göstərən ölkələrindən biriyik. Nazir izah edib ki, İtaliya həm Qəzza, həm də Fələstində polis təlimi keçirməyə, həm də Rəfahdakı Karabinieri kontingentini artırmağa hazırdır. Tajani əmin etdi ki, bununla İtaliya Yaxın Şərqdə sabitliyə birbaşa marağını nümayiş etdirəcək.İtaliya ilə yanaşı, Yunanıstan, Kipr, Rumıniya və Avropa Birliyi də 19 fevral görüşündə müşahidəçi qismində iştirak edib. Avropa Komissiyasının sözçüsü Qiyom Mersyenin sözlərinə görə, Brüssel Avropa Komissarı Dubravka Şuiça göndərir. O bildirib ki, Aİ bu görüşdə "məhz Qəzzada atəşkəsin təşviq edilməsinə və Qəzzada tikinti və müharibədən sonrakı yenidənqurma işlərinə dəstək vermək üçün beynəlxalq səylərdə iştirak etməyə uzun müddətdir sadiq olduğumuz üçün" müşahidəçi qismində iştirak edir.Macarıstanın Baş naziri Viktor Orbana gəldikdə isə, o, Sülh Şurasının iclasında iştirak etmək üçün qısa müddət ərzində ikinci dəfə Vaşinqtona səfər edib. O, artıq 2025-ci ilin noyabr ayında orada olub və Macarıstanın Rusiya enerji şirkətlərinə qarşı ABŞ sanksiyalarından müvəqqəti güzəşt aldığını bildirib. Görünür, Orbanın ABŞ prezidenti ilə təmasları onun 12 aprelə planlaşdırılan parlament seçkiləri öncəsi kampaniyasının vacib hissəsidir.Rusiya Sülh Şurasının ilk iclasına nümayəndə göndərməyib. "Kremldən heç kim bunu etməyi planlaşdırmayıb. Şura hələ də Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən nəzərdən keçirilir", - deyə Rusiya prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov bildirib. Moskvanın mövqeyi hazırda BMT Təhlükəsizlik Şurasının üzvləri də daxil olmaqla bir neçə ölkənin ehtiyatlı reaksiyaları ilə formalaşır. Lakin Qəzzada Sülh Şurasının potensial effektivliyi ilə bağlı hər hansı bir proqnoz vermək üçün hələ tezdir. Şuranın işi noyabr ayında qəbul edilmiş BMT Təhlükəsizlik Şurasının 2803 saylı qətnaməsində nəzərdə tutulduğu kimi, orada beynəlxalq sabitləşdirmə qüvvələrinin yaradılması ilə başlayacaq. "Tramp dəfələrlə vurğulayıb ki, təhlükəsizliyi təmin etmədən investorları cəlb etmək mümkün deyil. Və yenə də ABŞ prezidentinin peşəkar təcrübəsi və şəxsi üstünlükləri hərbi təhlükəsizliyin deyil, iqtisadi inkişafın prioritetlərini diktə edir. Görünür, Tramp Qəzzada gələcək çiçəklənmənin bu və ya digər şəkildə uzunmüddətli sosial və siyasi sabitlik və nəticədə davamlı hərbi təhlükəsizlik üçün etibarlı zəmanətlər yaradacağını güman edir", - deyə o, bildirib.Eyni zamanda, Şuranın necə fəaliyyət göstərəcəyi ilə bağlı bir çox qeyri-müəyyənliklər qalmaqdadır: qərarlar konsensus yolu ilə qəbul ediləcəkmi, Qəzzada iqtisadiyyatın və sosial infrastrukturun bərpası planının ayrı-ayrı komponentləri üzrə səsvermə keçiriləcəkmi, yoxsa bu, məsləhət xarakterli olacaqmı, Trampa məsləhət veriləcəkmi və son qərarı özü verəcəkmi? Trampın təşəbbüsü İsrail və Fələstin qrupları arasında sülhün, yaxud heç olmasa atəşkəsin qorunacağını nəzərdə tutur. Buna uyğun olaraq, hər iki tərəf Trampın planının birinci mərhələsi ilə bağlı bütün razılaşmalara əməl edəcək. Bəs davamlı atəşkəsə nə dərəcədə əmin ola bilərik? Ümumilikdə, Sülh Şurasının regional və xüsusən də qlobal münaqişələrin həlli üçün universal bir vasitəyə çevrilmə qabiliyyətinə dair bir çox əsaslı şübhələr var.
Bu arada...
Tramp administrasiyası Qəzza zolağında 5000 nəfərlik hərbi baza tikməyi planlaşdırır. Sülh Şurasının sənədlərinə görə, baza 350 akrdan çox ərazini əhatə edəcək, The Guardian xəbər verir. Obyekt gələcəkdə Beynəlxalq Sabitləşdirmə Qüvvələri (ISF) - anklavda yardım göstərəcək çoxmillətli hərbi qüvvə üçün hərbi əməliyyat bazası kimi planlaşdırılır. ISF Qəzzanı idarə edəcək yeni yaradılmış Sülh Şurasının bir hissəsidir. ABŞ administrasiyasının planlarına əsasən, 26 zirehli müşahidə qülləsi, atəş meydançası, hərbi texnika üçün saxlama sahəsi və bunker şəbəkəsi olan 1400x1100 metrlik hərbi postun mərhələli tikintisi nəzərdə tutulur. İstehkamlar Qəzzanın cənubundakı quraq düzənlik üçün planlaşdırılır. Mənbə bildirib ki, artıq ərazi müharibə zonalarında iş təcrübəsi olan beynəlxalq tikinti şirkətləri olan kiçik bir qrup təklifçiyə göstərilib.BMT Təhlükəsizlik Şurası Sülh Şurasına Qəzzada Müvəqqəti Təhlükəsizlik Qüvvələri (MTQ) yaratmaq səlahiyyəti verib. BMT-nin məlumatına görə, MTQ Qəzzanın sərhədlərinin təhlükəsizliyini təmin etmək və ərazidə sülhü qorumaqdan məsul olacaq.