Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəqəmsal inkişaf və innovasiya məsələlərinə xüsusi diqqət və həssaslıqla yanaşması son illər həyata keçirilən islahatların əsas istiqamətlərindən biri kimi özünü göstərir. Dövlət başçısı dəfələrlə vurğulamışdır ki, müasir dövrdə texnoloji tərəqqi yalnız iqtisadi artımın deyil, həm də milli təhlükəsizliyin, şəffaf idarəetmənin və vətəndaş məmnunluğunun əsas təminatçılarındandır. “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirədə səsləndirilən fikirlər də bu strateji baxışın məntiqi davamı kimi çıxış edir. Prezidentin çıxışı göstərir ki, rəqəmsallaşma artıq lokal təşəbbüs deyil, dövlət siyasətinin sistemli və uzunmüddətli prioritet istiqamətidir.
Müşavirədə “rəqəmsal arxitektura” anlayışı ayrı-ayrı elektron xidmətlərin genişləndirilməsi kimi deyil, vahid və inteqrasiya olunmuş idarəetmə platformasının formalaşdırılması kimi təqdim olunur. Burada əsas məqsəd dövlət informasiya resurslarının mərkəzləşdirilməsi, məlumat bazalarının qarşılıqlı əlaqəsinin təmin edilməsi və qərar qəbuletmə prosesinin daha operativ, çevik və şəffaf mexanizmlər üzərində qurulmasıdır. Bu yanaşma idarəetmədə səmərəliliyin artırılmasına, bürokratik maneələrin azaldılmasına və insan amilindən irəli gələn risklərin minimuma endirilməsinə xidmət edir.
Çıxışda rəqəmsal transformasiyanın iqtisadi aspektləri də xüsusi yer tutur. Qeyri-neft sektorunun inkişafı, innovativ sahibkarlığın təşviqi və startap mühitinin gücləndirilməsi rəqəmsal infrastrukturun möhkəmləndirilməsi ilə sıx bağlıdır. Elektron ticarət, rəqəmsal maliyyə alətləri və məlumat əsaslı idarəetmə modelləri ölkənin rəqabət qabiliyyətini artırmaqla yanaşı, regionda texnoloji mərkəzə çevrilmək imkanlarını da genişləndirir. Bu baxımdan rəqəmsal arxitektura iqtisadi şaxələndirmənin strateji aləti kimi çıxış edir.
Rəqəmsal mühitdə təhlükəsizlik məsələləri də xüsusi önəm kəsb edir. Dövlət başçısı kibertəhlükəsizlik sistemlərinin gücləndirilməsinin və milli məlumat resurslarının qorunmasının vacibliyini ön plana çəkir. Rəqəmsallaşma prosesi genişləndikcə, informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması daha da aktuallaşır və bu istiqamətdə institusional mexanizmlərin təkmilləşdirilməsi zərurətə çevrilir.
Eyni zamanda, cənab Prezident çıxışında insan kapitalının rolunu xüsusi vurğulayır. Rəqəmsal transformasiya yalnız texnoloji infrastrukturla deyil, peşəkar və rəqabətqabiliyyətli kadr potensialı ilə mümkün olur. Təhsil sistemində rəqəmsal bacarıqların artırılması, İKT sahəsində ixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanması və innovasiya mədəniyyətinin formalaşdırılması bu strategiyanın davamlılığını təmin edən əsas amillərdir.
Nəticə etibarilə, “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” vahid fəaliyyət planına dair müşavirədə səsləndirilən fikirlər göstərir ki, rəqəmsallaşma dövlət siyasətinin fundamental istiqamətinə çevrilmişdir. Cənab Prezident İlham Əliyevin bu sahəyə göstərdiyi ardıcıl diqqət və siyasi iradə Azərbaycanın müasir, çevik və innovativ idarəetmə modelinə keçidinin əsas təminatçısı kimi qiymətləndirilə bilər.