Mən bir Azərbaycan gənci kimi son illər ölkəmizdə rəqəmsal sahədə baş verən dəyişiklikləri böyük maraq və ümidlə izləyirəm. Artıq hamımız anlayırıq ki, dünya sürətlə dəyişir və bu dəyişimin mərkəzində texnologiya dayanır. Süni intellekt, böyük verilənlər, elektron xidmətlər və onlayn platformalar həyatımızın ayrılmaz hissəsinə çevrilib. Belə bir dövrdə Azərbaycanın da öz rəqəmsal inkişaf modelini formalaşdırması gələcəyimiz baxımından olduqca vacibdir.
Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” ilə bağlı müşavirədə səsləndirdiyi fikirlər göstərir ki, bu məsələ dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biridir. Prezidentin çıxışında rəqəmsallaşma sadəcə texnoloji yenilik kimi deyil, dövlət idarəçiliyinin keyfiyyətcə yeni mərhələyə keçidi kimi təqdim olunur. Bu yanaşma biz gənclər üçün çox önəmlidir, çünki gələcək məhz bu yeni sistem üzərində qurulacaq.
Rəqəmsal arxitektura anlayışı mənim üçün vahid, əlaqələndirilmiş və şəffaf idarəetmə modelini ifadə edir. Dövlət qurumlarının məlumat bazalarının inteqrasiyası, xidmətlərin onlayn və sürətli formada təqdim olunması, qərar qəbuletmə prosesinin data əsaslı mexanizmlərlə həyata keçirilməsi, bunların hamısı müasir dövlət modelinin göstəricisidir. Prezident İlham Əliyevin bu istiqamətdə konkret tapşırıqlar verməsi onu göstərir ki, rəqəmsallaşma artıq nəzəri ideya deyil, praktik mərhələyə keçib.
Bu dəyişikliklərin ən böyük təsiri isə gənclərin həyatında hiss olunur. Əvvəllər bir çox xidmət üçün saatlarla növbə gözləmək lazım idisə, indi bir çox işi onlayn şəkildə həll etmək mümkündür. Bu, həm vaxt itkisinin qarşısını alır, həm də daha ədalətli və şəffaf sistem yaradır. Gənc nəsil olaraq biz sürətli, rahat və açıq mühitdə yaşamaq istəyirik və rəqəmsal dövlət modeli bu ehtiyacı qarşılayır.
Eyni zamanda rəqəmsal transformasiya yeni iqtisadi imkanlar yaradır. Startap mədəniyyəti, innovativ layihələr, proqramlaşdırma və texnoloji sahibkarlıq artıq ölkəmizdə də inkişaf edir. Dövlət səviyyəsində rəqəmsal infrastrukturun gücləndirilməsi o deməkdir ki, biz öz ideyalarımızı reallaşdırmaq üçün daha əlverişli mühit əldə edirik. Bu gün bir gənc olaraq mən düşünürəm ki, gələcəyin ən perspektivli sahələri məhz informasiya texnologiyaları, kibertəhlükəsizlik və süni intellekt istiqamətləridir.
Cənab Prezident İlham Əliyevin çıxışında diqqət çəkən məqamlardan biri də insan kapitalına verilən önəmdir. Rəqəmsal inkişaf yalnız texniki avadanlıqla mümkün deyil. Bunun üçün savadlı, innovativ düşüncəli və təşəbbüskar gənclər lazımdır. Təhsil sistemində rəqəmsal bacarıqların artırılması, İKT ixtisaslarının genişləndirilməsi və beynəlxalq təcrübənin tətbiqi bu baxımdan mühüm rol oynayır. Biz gənclər də üzərimizə düşən məsuliyyəti dərk etməli, daim öyrənməli və özümüzü inkişaf etdirməliyik.
Mən inanıram ki, “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” təşəbbüsü ölkəmizin gələcək inkişaf xəritəsidir. Bu, yalnız bugünkü problemlərin həlli üçün deyil, həm də uzunmüddətli perspektiv üçün nəzərdə tutulmuş strateji addımdır. Prezident İlham Əliyevin bu sahəyə göstərdiyi ardıcıl diqqət və siyasi iradə Azərbaycanın müasir və innovativ dövlətə çevrilməsi yolunda mühüm zəmin yaradır.
Bir Azərbaycan gənci olaraq mən bu prosesin bir hissəsi olmaq istəyirəm. Çünki rəqəmsal Azərbaycan sadəcə dövlət layihəsi deyil – bu, bizim gələcəyimizdir. Və o gələcəyi quracaq olan da bizik.