"Ağdamda 120 ailənin qayıdışı Böyük Qayıdışın strateji mərhələsidir" - ŞƏRH EDİLDİ
"Ağdam şəhərinə 419 nəfərdən ibarət 120 ailənin qayıdışı və onlara mənzillərin açarlarının təqdim olunması, Böyük Qayıdış prosesinin yalnız humanitar deyil, həm də strateji əhəmiyyət daşıyan mərhələsi kimi qiymətləndirilməlidir. Bu tədbirlər göstərir ki, dövlət yalnız ərazi bütövlüyünü bərpa etməklə kifayətlənmir, həm də müasir infrastruktur, sosial təminat və həyat standartlarının təmin olunmasına ciddi diqqət ayırır".Bu sözləri SİA-ya açıqlamasında millət vəkili Aydın Mirzəzadə deyib.Onun sözlərinə görə, belə bir addım həm də regionda uzunmüddətli sabitlik üçün mühüm göstəricidir: "İnsanların öz doğma yurdlarına qayıtması təkcə sosial və psixoloji effektlər yaratmır, eyni zamanda iqtisadi canlanmanı sürətləndirir. Qayıdan ailələrin iş imkanları, sosial infrastruktura çıxışı və təhlükəsizlik şəraiti regionun investisiya cəlbediciliyini artırır. Bu, həm də Qarabağın təkrar inteqrasiyasını və yerli iqtisadi fəaliyyətin inkişafını stimullaşdırır. Bundan əlavə, belə tədbirlər beynəlxalq aləmdə Azərbaycanın siyasi və diplomatik nüfuzunu gücləndirir. Dövlətin bölgəyə qayıdan vətəndaşlarına göstərdiyi diqqət və qayğı, həm də sülh və sabitlik mesajı kimi qəbul olunur, regionda rəqabət deyil, əməkdaşlıq və qarşılıqlı inkişaf perspektivlərini önə çıxarır. Böyük Qayıdışın bu mərhələsi göstərir ki, yalnız fiziki qayıdış kifayət deyil; sosial, iqtisadi və inzibati hazırlıqların həyata keçirilməsi, vətəndaşların normal həyat şəraitinə çıxışının təmin olunması vacibdir. Dövlət tərəfindən koordinasiya olunan bu proses, həm də regional inteqrasiyanın möhkəmləndirilməsinə, yerli icmaların güclənməsinə və uzunmüddətli sabitliyin təmin olunmasına xidmət edir. Ağdamda baş verən bu mərhələ təkcə humanitar təşəbbüs deyil, həm də strateji planın uğurlu icrasının göstəricisidir. Bu, həm vətəndaşların öz torpaqlarına qayıtmasının təminatı, həm də Qarabağda davamlı sülhün və inkişafın təminatı baxımından mühüm addımdır".