Prezident İlham Əliyevin fevralın 15-də Serbiya Respublikasına rəsmi səfəri zamanı verdiyi bəyanat Azərbaycan Respublikasının xarici siyasətində strateji prioritetləri, ikitərəfli əməkdaşlığın inkişaf istiqamətlərini və regional inteqrasiya məqsədlərini əhatə edən mühüm siyasi sənəd kimi qiymətləndirilməlidir. Dövlət başçısının bu çıxışı Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin mövcud vəziyyətini, gələcək inkişaf perspektivlərini və hər iki ölkənin milli maraqlarına uyğun olaraq həyata keçirilən layihələrin strateji əhəmiyyətini dolğun şəkildə ifadə etmişdir.
Prezident İlham Əliyev bəyanatında qarşılıqlı hörmət, suverenlik və ərazi bütövlüyünə dəstək prinsiplərinin ikitərəfli münasibətlərin əsası olduğunu xüsusi vurğulamışdır. Bu yanaşma Azərbaycanın beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə sadiqliyini nümayiş etdirir və tərəfdaş ölkələrlə əlaqələrdə prinsipial mövqenin qorunmasının vacibliyini təsdiqləyir. Dövlət başçısının çıxışı göstərir ki, Azərbaycan tərəfdaşlıq münasibətlərində yalnız qarşılıqlı fayda və bərabərhüquqlu əməkdaşlıq prinsiplərinə sadiq qalmaqla yanaşı, regional sabitliyin təmin edilməsinə də töhfə verir.
Siyasi dialoqun yüksək səviyyədə aparılması Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin xarakterik xüsusiyyətlərindən biridir. Prezident İlham Əliyev iki ölkə arasında formalaşmış etibarlı siyasi münasibətlərin iqtisadi, humanitar və mədəni sahələrdə də dərinləşməyə şərait yaratdığını vurğulamışdır. Bu yanaşma göstərir ki, siyasi iradə, qarşılıqlı anlaşma və etimad ikitərəfli münasibətlərin davamlı inkişafını təmin edən əsas hərəkətverici qüvvələrdir.
İqtisadi əməkdaşlıq sahəsində Azərbaycan–Serbiya münasibətləri Prezident İlham Əliyevin bəyanatında xüsusi vurğulanmışdır. Dövlət başçısı ticarət dövriyyəsinin genişləndirilməsi, investisiya imkanlarının səmərəli şəkildə reallaşdırılması və birgə layihələrin icrası üçün mövcud potensialın olduğunu qeyd etmişdir. Bu yanaşma Azərbaycanın iqtisadi diplomatiyasının praqmatik, nəticəyönümlü və strateji xarakter daşıdığını nümayiş etdirir. Prezidentin sözlərinə görə, iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi hər iki ölkənin milli maraqlarına xidmət etməklə yanaşı, regional iqtisadi sabitliyin gücləndirilməsinə töhfə verir.
Enerji sahəsində əməkdaşlıq strategiyası bəyanatda strateji əhəmiyyətli istiqamət kimi qiymətləndirilmişdir. Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində etibarlı tərəfdaş olduğunu vurğulamış, Serbiya ilə enerji sahəsində qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın davam etdirilməsinin vacibliyini qeyd etmişdir. Bu yanaşma Azərbaycanın enerji siyasətinin uzunmüddətli planlaşdırmaya əsaslandığını və enerji resurslarının beynəlxalq bazarlara təhlükəsiz və dayanıqlı çatdırılmasının prioritet təşkil etdiyini göstərir.
Nəqliyyat və logistika sahəsində əməkdaşlıq məsələləri də dövlət başçısının çıxışında mühüm yer tutmuşdur. Azərbaycan regionda mühüm nəqliyyat-logistika mərkəzinə çevrilmiş və mövcud infrastruktur imkanları beynəlxalq əməkdaşlıq üçün geniş perspektivlər yaratmışdır. Prezident İlham Əliyev Serbiya ilə nəqliyyat və logistika sahəsində əməkdaşlığın regional və beynəlxalq əlaqələrin inkişafına xidmət edən vacib faktor olduğunu qeyd etmişdir. Azərbaycanın beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərində fəal iştirakı ölkənin geostrateji mövqeyini daha da möhkəmləndirir və regional inteqrasiyanın əsas komponentlərindən biri kimi çıxış edir.
Humanitar və mədəni əməkdaşlıq Prezident İlham Əliyevin bəyanatında xüsusi vurğulanmışdır. Dövlət başçısı xalqlar arasında qarşılıqlı anlaşma, etimad və mədəni əlaqələrin inkişafının dövlətlərarası münasibətlərin möhkəmlənməsində mühüm rol oynadığını bildirmişdir. Bu yanaşma Azərbaycanın beynəlxalq əməkdaşlıq modelində humanitar dəyərlərə verdiyi önəmin göstəricisi kimi qiymətləndirilir və əlaqələrin uzunmüddətli perspektivdə davamlılığını təmin edir.
Prezident İlham Əliyevin fevralın 15-də Serbiya Respublikasına səfəri zamanı verdiyi bəyanat Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin strateji xarakter daşıdığını təsdiqləyir. Dövlət başçısının fikirləri göstərir ki, Azərbaycan ikitərəfli münasibətlərin inkişafında qarşılıqlı fayda, bərabərhüquqlu əməkdaşlıq və strateji tərəfdaşlıq prinsiplərinə sadiqdir. Bu yanaşma ikitərəfli münasibətlərin siyasi, iqtisadi, enerji, nəqliyyat və humanitar sahələrdə ardıcıl və məqsədyönlü şəkildə inkişaf etdirilməsinə imkan yaradır.
Səfər çərçivəsində Prezident İlham Əliyev ikitərəfli görüşlərdə əldə olunan razılaşmaların konkret icra mexanizmlərini, tərəflərin qarşılıqlı öhdəliklərini və uzunmüddətli tərəfdaşlıq üçün qurulmuş institutları diqqətə çatdırmışdır. Bu, Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin yalnız simvolik deyil, həm də konkret, praktik nəticələrə əsaslanan strateji xarakter daşıdığını nümayiş etdirir.
Fevralın 15-də Serbiya Respublikasına rəsmi səfər zamanı Prezident İlham Əliyevin verdiyi bəyanat Azərbaycanın xarici siyasətində prinsipial mövqeyini bir daha təsdiqləyir, həmçinin ölkəmizin regionda etibarlı, məsuliyyətli və strateji tərəfdaş kimi mövqeyini gücləndirir. Bu çıxış Azərbaycan–Serbiya əlaqələrinin gələcəkdə daha da dərinləşməsi üçün möhkəm siyasi, institusional və iqtisadi zəmin yaradır.