Azərbaycan–Serbiya əlaqələri strateji tərəfdaşlıq mərhələsində - ŞƏRH
Prezident İlham Əliyevin Serbiya Respublikasına səfəri Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin inkişafında mühüm mərhələ kimi dəyərləndirilir. Bu səfər iki ölkə arasında mövcud olan dostluq və tərəfdaşlıq əlaqələrinin daha da möhkəmləndirilməsinə xidmət edir. Dövlət başçısının səfər çərçivəsində keçirdiyi yüksək səviyyəli görüşlər, aparılan müzakirələr və imzalanan sənədlər göstərir ki, Bakı ilə Belqrad arasında münasibətlər strateji xarakter almaqdadır.
Azərbaycan və Serbiya arasında diplomatik əlaqələr qarşılıqlı hörmət və beynəlxalq hüququn prinsiplərinə sadiqlik üzərində qurulub. Hər iki ölkə bir-birinin ərazi bütövlüyünü və suverenliyini daim dəstəkləyib. Bu mövqe həm ikitərəfli münasibətlərdə, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində özünü aydın şəkildə göstərir. Prezident İlham Əliyevin səfəri zamanı da bu prinsipial mövqe bir daha təsdiqlənmiş, tərəflər qarşılıqlı siyasi dəstəyin davam etdiriləcəyini vurğulamışlar.
Səfər zamanı iqtisadi əməkdaşlıq məsələləri xüsusi diqqət mərkəzində olmuşdur. Enerji sahəsində əməkdaşlıq Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin əsas istiqamətlərindən biridir. Azərbaycan Avropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynayan ölkə kimi Serbiya ilə qaz təchizatı və enerji layihələri sahəsində əməkdaşlığı genişləndirmək niyyətindədir. Bu əməkdaşlıq təkcə iki ölkənin iqtisadi maraqlarına deyil, eyni zamanda regionun sabitliyinə və inkişafına da töhfə verir.
Bununla yanaşı, ticarət dövriyyəsinin artırılması, sənaye, kənd təsərrüfatı, nəqliyyat və logistika sahələrində birgə layihələrin həyata keçirilməsi məsələləri də müzakirə olunmuşdur. Serbiya şirkətlərinin Azərbaycanda, eləcə də Azərbaycan şirkətlərinin Serbiyada investisiya imkanlarının genişləndirilməsi perspektivləri dəyərləndirilmişdir. Bu, iqtisadi əlaqələrin şaxələndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Humanitar və mədəni əlaqələr də iki ölkə arasında münasibətlərin vacib tərkib hissəsidir. Təhsil, mədəniyyət və turizm sahələrində əməkdaşlığın inkişafı xalqlar arasında qarşılıqlı anlaşmanın möhkəmlənməsinə xidmət edir. Tələbə mübadiləsi proqramları, birgə mədəni tədbirlər və forumlar əlaqələrin daha da dərinləşməsinə şərait yaradır. Bu baxımdan dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərləri və müntəzəm görüşləri münasibətlərin dinamik inkişafını təmin edən əsas amillərdəndir.
Prezident İlham Əliyevin “Biz yaxın gələcəkdə yenə də bir-birimizlə görüşəcəyik” ifadəsi iki ölkə arasında dialoqun davamlı xarakter daşıdığını göstərir. Bu fikir tərəflər arasında etimadın və siyasi iradənin mövcudluğunu əks etdirir. Müntəzəm təmaslar və qarşılıqlı səfərlər strateji tərəfdaşlığın möhkəmlənməsinə, yeni əməkdaşlıq istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsinə imkan yaradır.
Bugünkü geosiyasi şəraitdə Azərbaycan və Serbiya kimi müstəqil siyasət yürüdən ölkələrin əməkdaşlığı xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Hər iki dövlət regional sabitliyə, iqtisadi inkişafa və çoxtərəfli əməkdaşlığa töhfə vermək niyyətindədir. Bu baxımdan Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri yalnız ikitərəfli münasibətlər deyil, bütövlükdə regionlararası əməkdaşlıq baxımından da mühüm hadisə kimi qiymətləndirilə bilər.
Nəticə etibarilə, bu səfər Azərbaycan–Serbiya dostluğunun və tərəfdaşlığının daha da möhkəmləndiyini nümayiş etdirir. Qarşılıqlı siyasi iradə, iqtisadi maraqların uzlaşdırılması və humanitar əlaqələrin genişləndirilməsi iki ölkə arasında münasibətlərin gələcəkdə daha da inkişaf edəcəyinə əminlik yaradır. Dövlət başçılarının yaxın gələcəkdə yenidən görüşmək niyyəti isə bu əməkdaşlığın davamlı və perspektivli xarakter daşıdığını bir daha təsdiqləyir.