Azərbaycan ilə Serbiya arasında iqtisadi tərəfdaşlıq son illərdə uğurla inkişaf edən beynəlxalq əməkdaşlıq nümunələrindən biridir. Bu tərəfdaşlıq iki ölkə arasında mövcud olan dostluq münasibətlərinə, qarşılıqlı etimada və ortaq iqtisadi maraqlara əsaslanır. Azərbaycan və Serbiya həm regional, həm də beynəlxalq səviyyədə bir-birini dəstəkləyən ölkələr kimi iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsinə xüsusi önəm verirlər.
Azərbaycan və Serbiya arasında iqtisadi əməkdaşlıq bir neçə mühüm sahəni əhatə edir. Bu sahələr arasında energetika, nəqliyyat, infrastruktur, investisiya və kənd təsərrüfatı xüsusi yer tutur. Azərbaycan zəngin enerji resurslarına malik ölkə kimi Serbiyanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında mühüm rol oynaya bilər. Bu istiqamətdə Azərbaycanın dövlət enerji şirkəti SOCAR beynəlxalq layihələrdə fəal iştirak edərək əməkdaşlığın inkişafına töhfə verir.
Azərbaycan Serbiyada bir sıra mühüm infrastruktur layihələrinin həyata keçirilməsində iştirak etmişdir. Xüsusilə avtomobil yollarının tikintisi və yenidən qurulması sahəsində Azərbaycan investisiyaları mühüm rol oynamışdır. Bu layihələr Serbiyanın nəqliyyat sisteminin inkişafına və iqtisadi əlaqələrin gücləndirilməsinə xidmət edir. Eyni zamanda bu əməkdaşlıq Azərbaycan şirkətlərinin beynəlxalq arenada fəaliyyət imkanlarını genişləndirir.
Azərbaycan və Serbiya arasında iqtisadi tərəfdaşlığın gələcəkdə daha da genişlənəcəyi gözlənilir. Xüsusilə alternativ enerji, logistika, nəqliyyat dəhlizləri və sənaye sahələrində əməkdaşlıq üçün böyük potensial mövcuddur. Bu əməkdaşlıq yalnız iki ölkə üçün deyil, həm də regionun iqtisadi inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. Azərbaycan və Serbiya arasında ticarət dövriyyəsi ildən-ilə artmaqdadır. Azərbaycan Serbiyaya əsasən enerji məhsulları ixrac edir, Serbiya isə Azərbaycana kənd təsərrüfatı məhsulları, sənaye malları və müxtəlif texniki avadanlıqlar ixrac edir. Bu qarşılıqlı ticarət hər iki ölkənin iqtisadi inkişafına müsbət təsir göstərir və yeni əməkdaşlıq imkanları yaradır.
Azərbaycan–Serbiya iqtisadi tərəfdaşlığı qarşılıqlı fayda və strateji əməkdaşlıq prinsiplərinə əsaslanır. Bu tərəfdaşlıq iki ölkənin iqtisadi inkişafına, enerji təhlükəsizliyinə və beynəlxalq mövqelərinin möhkəmlənməsinə mühüm töhfə verir. Gələcəkdə bu əməkdaşlığın daha da güclənəcəyi və yeni iqtisadi imkanların yaranacağı gözlənilir.
Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri iki ölkə arasında münasibətlərin keyfiyyətcə yeni mərhələyə keçdiyini təsdiqləyir. Verilən bəyanatlar və aparılan müzakirələr göstərdi ki, Azərbaycan-Serbiya əlaqələri artıq strateji müttəfiqlik istiqamətində inkişaf edir.