İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri: strateji tərəfdaşlığın yeni mərhələsi
Fevralın 15-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti **İlham Əliyev**in Serbiya Respublikasına rəsmi səfəri iki ölkə arasında mövcud olan dostluq və strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin daha da möhkəmləndirilməsi baxımından mühüm siyasi hadisə kimi qiymətləndirilir. Prezident İlham Əliyevin səfər çərçivəsində verdiyi bəyanat Azərbaycan–Serbiya əlaqələrinin yalnız bugünkü vəziyyətini deyil, həm də gələcək inkişaf perspektivlərini aydın şəkildə ortaya qoydu. Dövlət başçısının açıqlamaları qarşılıqlı etimada, siyasi dialoqun dərinliyinə və ortaq maraqlara əsaslanan münasibətlərin mahiyyətini əks etdirdi.
Prezident İlham Əliyev bəyanatında vurğuladı ki, Azərbaycan ilə Serbiya arasında əlaqələr yüksələn xətt üzrə inkişaf edir və bu münasibətlər qarşılıqlı hörmət və bərabərhüquqlu əməkdaşlıq prinsiplərinə söykənir. Dövlət başçısı qeyd etdi ki, iki ölkə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də bir-birini daim dəstəkləyir. Bu amil Azərbaycan–Serbiya münasibətlərini klassik diplomatik çərçivədən çıxararaq strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldir.
Bəyanatda iqtisadi əməkdaşlıq xüsusi yer tutdu. Prezident İlham Əliyev bildirdi ki, enerji sahəsi Azərbaycan ilə Serbiya arasında əməkdaşlığın əsas sütunlarından biridir. Azərbaycanın etibarlı enerji tərəfdaşı kimi Avropanın enerji təhlükəsizliyinə verdiyi töhfə Serbiya üçün də böyük əhəmiyyət daşıyır. Dövlət başçısı Azərbaycanın təbii qaz ixracı imkanlarının genişləndiyini və Serbiyanın bu prosesdə mühüm tərəfdaşlardan biri olduğunu diqqətə çatdırdı.
Prezident İlham Əliyev nəqliyyat və logistika sahəsində əməkdaşlığın perspektivlərinə də toxundu. O qeyd etdi ki, Azərbaycanın reallaşdırdığı beynəlxalq nəqliyyat layihələri Serbiya üçün yeni iqtisadi imkanlar yaradır. Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizləri çərçivəsində əməkdaşlıq iki ölkənin regional və qlobal ticarətdə mövqelərini möhkəmləndirir. Bu əməkdaşlıq Avrasiya məkanında iqtisadi inteqrasiyanın güclənməsinə xidmət edir.
Bəyanatda humanitar və mədəni əlaqələr də xüsusi vurğulandı. Prezident İlham Əliyev bildirdi ki, xalqlar arasında münasibətlərin möhkəmlənməsi dövlətlərarası əlaqələrin dayanıqlığını təmin edən əsas amillərdəndir. Təhsil, mədəniyyət və elm sahəsində həyata keçirilən birgə layihələr Azərbaycan və Serbiya xalqlarını daha da yaxınlaşdırır. Bu istiqamətdə mübadilə proqramlarının genişləndirilməsi münasibətlərin sosial əsaslarını gücləndirir.
Dövlət başçısı çıxışında beynəlxalq hüquq prinsiplərinə hörmətin vacibliyini xüsusi qeyd etdi. Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın hər zaman suverenlik və ərazi bütövlüyü prinsipinə sadiq olduğunu vurğuladı. O, Serbiyanın da bu məsələlərdə Azərbaycana göstərdiyi dəstəyə görə təşəkkürünü bildirdi. Bu mövqe iki ölkə arasında siyasi etimadın yüksək səviyyədə olduğunu bir daha nümayiş etdirdi.
Prezident İlham Əliyev bəyanatında regional və qlobal təhlükəsizlik məsələlərinə də toxundu. O qeyd etdi ki, beynəlxalq arenada baş verən mürəkkəb proseslər fonunda ölkələr arasında sıx əməkdaşlıq xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Azərbaycan və Serbiya bu məsələlərdə dialoqun və sülhün tərəfdarı kimi çıxış edir. Dövlət başçısının fikrincə, qarşılıqlı məsləhətləşmələr regional sabitliyə töhfə verir.
Bəyanatda investisiya mühitinin yaxşılaşdırılması məsələsi də ön plana çəkildi. Prezident İlham Əliyev serbiyalı iş adamlarını Azərbaycanda mövcud olan əlverişli investisiya imkanlarından yararlanmağa dəvət etdi. Qeyd olundu ki, Azərbaycanın iqtisadi islahatları və sabit biznes mühiti xarici investorlar üçün cəlbedicidir. Bu çağırış iqtisadi əlaqələrin yeni mərhələyə keçəcəyindən xəbər verir.
Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri zamanı verdiyi bəyanat bir daha göstərdi ki, Azərbaycan xarici siyasətində balanslı və praqmatik yanaşmanı əsas götürür. İkitərəfli münasibətlərin inkişafı regional əməkdaşlığa da müsbət təsir göstərir. Bu səfər Azərbaycan–Serbiya əlaqələrinin gələcək illərdə daha da dərinləşəcəyinə dair möhkəm siyasi iradənin ifadəsi oldu.
Nəticə etibarilə, fevralın 15-də Serbiyaya həyata keçirilən səfər və səfər çərçivəsində səsləndirilən bəyanatlar Azərbaycan diplomatiyasının ardıcıl və məqsədyönlü xarakterini bir daha nümayiş etdirdi. Prezident İlham Əliyevin mövqeyi göstərdi ki, Azərbaycan dostluq və tərəfdaşlıq münasibətlərini qarşılıqlı fayda və uzunmüddətli əməkdaşlıq əsasında inkişaf etdirməyə davam edir. Bu səfər iki ölkə arasında münasibətlərin tarixində mühüm mərhələ kimi yadda qalacaq.