Fevralın 15-də Prezident İlham Əliyevin Serbiya Respublikasına rəsmi səfəri zamanı verdiyi bəyanat, Azərbaycan–Serbiya münasibətlərində yeni strateji perspektivlərin açılmasını göstərdi. Dövlət başçısı çıxışında vurğuladı ki, hər iki ölkə beynəlxalq hüquqa, suverenlik və ərazi bütövlüyünə hörmət prinsiplərinə sadiqdir və bu yanaşma ikitərəfli əməkdaşlığın dayanıqlı inkişafını təmin edir. Bu bəyanat yalnız diplomatik əlaqələri deyil, həm də iqtisadi, enerji, nəqliyyat və humanitar sahələrdə strateji tərəfdaşlığı əks etdirir.
Prezident İlham Əliyev qeyd etdi ki, qarşılıqlı etimad və siyasi iradə, tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişafında əsas rol oynayır. Dövlət başçısı ticarət dövriyyəsinin genişləndirilməsi, investisiya imkanlarının artırılması və iqtisadi sahələrdə koordinasiyanın möhkəmləndirilməsinin tərəflər üçün strateji əhəmiyyət daşıdığını vurğuladı. Bu yanaşma Azərbaycan–Serbiya münasibətlərində uzunmüddətli və nəticəyönümlü əməkdaşlıq üçün zəmin yaradır.
Enerji sahəsində əməkdaşlıq iki ölkənin strateji maraqlarına xidmət edir. Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində etibarlı tərəfdaş olduğunu, Serbiya ilə birgə həyata keçirilən layihələrin region üçün önəmli olduğunu vurğuladı. Bu əməkdaşlıq enerji resurslarının təhlükəsiz istifadəsini təmin edir və Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə nüfuzunu gücləndirir.
Nəqliyyat və logistika sahəsində əməkdaşlıq, regionda inteqrasiyanın və tranzit imkanlarının genişləndirilməsini təmin edir. Dövlət başçısı bildirdi ki, Azərbaycan beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərində fəal iştirak edir və mövcud infrastruktur layihələri regional əməkdaşlıq üçün strateji imkanlar yaradır. Bu yanaşma Azərbaycanın geostrateji mövqeyini möhkəmləndirir və tərəfdaşlıq üçün etibarlı zəmin təmin edir.
Mədəni və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq xalqlar arasında qarşılıqlı anlaşmanı və etimadı gücləndirir. Prezident İlham Əliyev xalqlar arasında mədəni layihələrin tərəfdaşlığın davamlılığında vacib rol oynadığını qeyd etdi. Bu yanaşma ikitərəfli əlaqələrin sosial və mədəni təməllərini möhkəmləndirir və diplomatik münasibətlərin dərinliyini artırır.
Dövlət başçısı həmçinin vurğuladı ki, Azərbaycan prinsipial mövqeyini qoruyaraq strateji tərəfdaşlıq və qarşılıqlı fayda prinsiplərinə sadiq qalır. Bu yanaşma siyasi, iqtisadi, enerji, nəqliyyat və humanitar sahələrdə ardıcıl və məqsədyönlü inkişafı təmin edir və gələcək əməkdaşlıq üçün möhkəm institusional zəmin yaradır.
Prezident İlham Əliyevin bəyanatı, Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin çoxsahəli xarakterini və tərəflərin uzunmüddətli perspektiv üçün strateji iradəsini əks etdirir. Bu çıxış, ikitərəfli əlaqələrin yalnız diplomatik müstəvidə deyil, həm də iqtisadi, enerji, nəqliyyat və humanitar sahələrdə davamlı və məqsədyönümlü olduğunu nümayiş etdirir.
Enerji və iqtisadi layihələrdə əməkdaşlıq regionun sabitliyi və təhlükəsizliyinə strateji töhfə verir. Dövlət başçısı qeyd etdi ki, Azərbaycan Avropanın enerji təhlükəsizliyində etibarlı tərəfdaşdır və Serbiya ilə birgə həyata keçirilən layihələr qarşılıqlı faydalıdır. Bu yanaşma ikitərəfli əməkdaşlığın davamlılığını təmin edir və tərəflərin strateji maraqlarını qoruyur.
Nəqliyyat və logistika sahəsində əməkdaşlıq, regional inteqrasiya və beynəlxalq əlaqələrin inkişafına imkan yaradır. Dövlət başçısı bu əməkdaşlığın regional əlaqələr üçün strateji əhəmiyyət daşıdığını vurğuladı. Azərbaycanın mövqeyi və təşəbbüsləri ikitərəfli tərəfdaşlıq üçün güclü institusional zəmin formalaşdırır.
Mədəni və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq xalqlar arasında etimad və qarşılıqlı anlaşmanın möhkəmlənməsini təmin edir. Prezident İlham Əliyev xalqlar arasında mədəni layihələrin tərəfdaşlığın davamlılığında əsas rola malik olduğunu vurğuladı. Bu yanaşma, diplomatik və sosial əlaqələrin inkişafına xidmət edir və əməkdaşlığın dərinliyini artırır.