Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Serbiyaya son rəsmi səfəri iki ölkə arasındakı münasibətləri "strateji tərəfdaşlıq" səviyyəsindən "strateji müttəfiqlik" mərhələsinə daşıyan tarixi bir hadisə kimi qiymətləndirilir. 2026-cı ilin fevral ayında baş tutan bu səfər, həm siyasi, həm də iqtisadi baxımdan Bakı və Belqrad üçün yeni qapılar açdı. Səfərin ən diqqətçəkən məqamı Serbiyanın milli bayramı — Dövlətçilik Günü (15 fevral) ərəfəsində və günündə baş tutması idi. Prezident İlham Əliyevin təyyarəsi Serbiya hava məkanına daxil olarkən hərbi qırıcılar tərəfindən qarşılanaraq müşayiət edilib. Bu, Serbiya protokolunda nadir hallarda tətbiq edilən yüksək ehtiram nişanəsidir.Prezident Aleksandr Vuçiç İlham Əliyevi "Serbiyanın ən böyük dostu" adlandıraraq, bu səfərin iki xalq arasındakı mənəvi bağlılığı daha da möhkəmləndirdiyini bəyan edib. Səfərin iqtisadi sütununu enerji məsələləri təşkil edib. Azərbaycanın Serbiyaya qaz ixracının həcminin artırılması və Serbiyanın bu qazın Balkan regionunda paylanmasında mərkəzə çevrilməsi müzakirə olunub. Azərbaycan və Serbiya arasındakı enerji əməkdaşlığı müasir Avropanın enerji xəritəsini yenidən formalaşdıran ən dinamik və strateji istiqamətlərdən biridir. Bu tərəfdaşlıq sadəcə iki ölkə arasındakı ticarət əlaqəsi deyil, bütövlükdə Balkan regionunun enerji təhlükəsizliyinin təminatçısı rolunda çıxış edir. Enerji əməkdaşlığının növbəti mərhələsi bərpa olunan enerji mənbələri ilə bağlıdır. Bu, həm ekoloji hədəflər, həm də gələcəyin texnologiyalarına investisiya baxımından mühümdür.
Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstanın iştirak etdiyi "yaşıl enerji" dəhlizi layihəsinə Serbiyanın da qoşulması rəsmən dəstəklənir. Bu layihə Xəzər dənizində istehsal olunan "təmiz enerjinin" Balkanlara nəqlini nəzərdə tutur.Azərbaycan və Serbiya arasındakı enerji ittifaqı sadəcə kommersiya layihəsi deyil. Bu, Avropanın enerji xəritəsini yenidən cızan, regionda sülh və sabitliyə xidmət edən strateji bir körpüdür.Azərbaycan-Serbiya tərəfdaşlığı regionlararası əməkdaşlığa nümunə göstərilir. Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri iki ölkə arasında əlaqələrin yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu göstərdi. Bu səfər qarşılıqlı etimadın və dostluğun növbəti təzahürü oldu.