Fevralın 15-də Prezident İlham Əliyevin Serbiya Respublikasına rəsmi səfəri zamanı verdiyi bəyanat, Azərbaycan–Serbiya münasibətlərində strateji tərəfdaşlığın yeni səviyyəyə yüksəldiyini göstərmişdir. Dövlət başçısı çıxışında vurğulamışdır ki, iki ölkə beynəlxalq hüquq normalarına, suverenlik və ərazi bütövlüyünə hörmət prinsiplərinə sadiqdir və bu yanaşma ikitərəfli əlaqələrin davamlı inkişafını təmin edir.
Prezident İlham Əliyev qeyd etmişdir ki, siyasi dialoq və qarşılıqlı etimad Azərbaycan–Serbiya münasibətlərində əsas dayaqlardır. Dövlət başçısı ticarət dövriyyəsinin artırılması, investisiya imkanlarının genişləndirilməsi və iqtisadi sahələrdə əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinin strateji əhəmiyyətini xüsusi vurğulamışdır. Bu yanaşma yalnız siyasi əməkdaşlıq deyil, həm də iqtisadi, enerji, nəqliyyat və humanitar sahələrdə tərəfdaşlığın dayanıqlığını təmin edir.
Enerji sahəsində əməkdaşlıq Azərbaycanın prioritet istiqamətlərindən biridir. Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində etibarlı tərəfdaş olduğunu və Serbiya ilə birgə həyata keçirilən layihələrin region üçün strateji əhəmiyyət daşıdığını qeyd etmişdir. Bu əməkdaşlıq enerji resurslarının təhlükəsiz və səmərəli istifadəsini təmin edir və Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzunu gücləndirir.
Nəqliyyat və logistika sahəsində əməkdaşlıq, regional inteqrasiyanın və tranzit imkanlarının genişləndirilməsinin əsas amilidir. Dövlət başçısı bildirmişdir ki, Azərbaycan beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərində fəal iştirak edir və mövcud infrastruktur imkanları tərəfdaş layihələrin uğurla icrasına zəmin yaradır. Bu yanaşma Azərbaycanın geostrateji mövqeyini gücləndirir və uzunmüddətli əməkdaşlıq üçün etibarlı zəmin təmin edir.
Mədəni və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq xalqlar arasında etimad və qarşılıqlı anlaşmanın inkişafını təmin edir. Prezident İlham Əliyev xalqlar arasında mədəni layihələrin strateji tərəfdaşlığın davamlılığında əhəmiyyətli rol oynadığını vurğulamışdır. Bu yanaşma diplomatik və sosial sahələrdə tərəfdaşlığın möhkəm təməllər üzərində qurulduğunu göstərir.
Dövlət başçısı həmçinin qeyd etmişdir ki, Azərbaycan prinsipial mövqeyini qoruyaraq strateji tərəfdaşlıq, qarşılıqlı hörmət və bərabərhüquqlu əməkdaşlıq prinsiplərinə sadiq qalır. Bu yanaşma siyasi, iqtisadi, enerji, nəqliyyat və humanitar sahələrdə ardıcıl və məqsədyönlü inkişafı təmin edir və gələcək əməkdaşlıq üçün möhkəm institusional zəmin yaradır.
Prezident İlham Əliyevin bəyanatı Azərbaycan–Serbiya əməkdaşlığının çoxsahəli xarakterini və tərəflərin uzunmüddətli perspektiv üçün strateji iradəsini nümayiş etdirir. Bu çıxış, ikitərəfli əlaqələrin diplomatik, iqtisadi, enerji, nəqliyyat və humanitar sahələrdə davamlı və məqsədyönümlü olduğunu əks etdirir.
Enerji və iqtisadi layihələrdə əməkdaşlıq regionun sabitliyi və təhlükəsizliyinə strateji töhfə verir. Dövlət başçısı Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində etibarlı tərəfdaş olduğunu və Serbiya ilə icra olunan layihələrin qarşılıqlı faydalı olduğunu qeyd etmişdir. Bu yanaşma ikitərəfli əməkdaşlığın davamlılığını təmin edir və tərəflərin strateji maraqlarını qoruyur.
Nəqliyyat və logistika sahəsində əməkdaşlıq, regional əlaqələrin möhkəmlənməsi və beynəlxalq nəqliyyat imkanlarının genişləndirilməsinə xidmət edir. Dövlət başçısı bu əməkdaşlığın regional əlaqələr üçün strateji əhəmiyyət daşıdığını vurğulamışdır. Azərbaycanın təşəbbüsləri ikitərəfli tərəfdaşlıq üçün güclü institusional zəmin formalaşdırır.
Mədəni və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq xalqlar arasında qarşılıqlı anlaşma və etimadın möhkəmlənməsini təmin edir. Prezident İlham Əliyev mədəni layihələrin tərəfdaşlığın davamlılığında vacib rol oynadığını qeyd etmişdir. Bu yanaşma diplomatik, sosial və mədəni əlaqələrin inkişafına xidmət edir.
Dövlət başçısının çıxışı göstərir ki, Azərbaycan prinsipial mövqeyini qoruyaraq strateji tərəfdaşlıq, qarşılıqlı fayda və bərabərhüquqlu əməkdaşlıq prinsiplərinə sadiq qalır. Fevralın 15-də verilmiş bəyanat Azərbaycanın regionda etibarlı və məsuliyyətli tərəfdaş kimi mövqeyini daha da gücləndirir və ikitərəfli əməkdaşlığın çoxsahəli xarakterini nümayiş etdirir.