Fevralın 15-də Prezident İlham Əliyevin Serbiya Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində səsləndirdiyi bəyanat, Azərbaycan–Serbiya münasibətlərində strateji tərəfdaşlığın yeni mərhələyə yüksəlməsini əks etdirir. Dövlət başçısı çıxışında vurğuladı ki, Azərbaycan və Serbiya qarşılıqlı hörmət və beynəlxalq hüquq prinsiplərinə sadiqdir, bu da tərəflər arasında möhkəm siyasi və iqtisadi əməkdaşlıq üçün etibarlı zəmin yaradır.
Prezident İlham Əliyev qeyd etdi ki, ikitərəfli münasibətlərin inkişafı qarşılıqlı etimad, strateji dialoq və uzunmüddətli siyasi iradəyə əsaslanır. Dövlət başçısı xüsusilə iqtisadi əməkdaşlıq, ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi və investisiya sahəsində birgə təşəbbüslərin strateji əhəmiyyətini vurğuladı. Bu yanaşma, Azərbaycan–Serbiya tərəfdaşlığının həm siyasi, həm də iqtisadi sahələrdə dayanıqlı inkişafını təmin edir.
Enerji sahəsində əməkdaşlıq Azərbaycan üçün prioritetdir. Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində etibarlı tərəfdaş olduğunu və Serbiya ilə birgə həyata keçirilən enerji layihələrinin regional stabilliyə mühüm töhfə verdiyini qeyd etdi. Bu əməkdaşlıq, enerji resurslarının səmərəli və təhlükəsiz istifadəsini təmin etməklə yanaşı, Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzunu da möhkəmləndirir.
Nəqliyyat və logistika sahəsində tərəfdaşlıq, regionda inteqrasiya və tranzit imkanlarının inkişafına mühüm dəstək verir. Dövlət başçısı Azərbaycanın beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərində fəal iştirak etdiyini və mövcud infrastruktur imkanlarının tərəfdaş layihələrin uğurla icrasına zəmin yaratdığını bildirdi. Bu yanaşma Azərbaycanın geostrateji mövqeyini gücləndirir və tərəfdaşlıq üçün etibarlı platforma formalaşdırır.
Mədəni və humanitar əməkdaşlıq, xalqlar arasında qarşılıqlı anlayış və etimadın dərinləşdirilməsini təmin edir. Prezident İlham Əliyev xalqlar arasında mədəni layihələrin tərəfdaşlığın davamlılığında əsas rol oynadığını vurğuladı. Bu yanaşma, diplomatik münasibətlərin sosial və mənəvi əsaslarını gücləndirir və ikitərəfli əlaqələrin daha dayanıqlı olmasına şərait yaradır.
Dövlət başçısı Azərbaycanın prinsipial mövqeyini qoruyaraq strateji tərəfdaşlıq, qarşılıqlı fayda və bərabərhüquqlu əməkdaşlıq prinsiplərinə sadiq qaldığını qeyd etdi. Bu prinsipial yanaşma siyasi, iqtisadi, enerji, nəqliyyat və humanitar sahələrdə ardıcıl inkişafı təmin edir və gələcək əməkdaşlıq üçün möhkəm institusional zəmin yaradır.
Prezident İlham Əliyevin bəyanatı, Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin çoxsahəli xarakterini və tərəflərin uzunmüddətli perspektiv üçün strateji iradəsini nümayiş etdirir. Bu çıxış, ikitərəfli əlaqələrin yalnız diplomatik müstəvidə deyil, həm də iqtisadi, enerji, nəqliyyat və humanitar sahələrdə ardıcıl və məqsədyönümlü olduğunu göstərir.
Enerji və iqtisadi layihələrdə əməkdaşlıq, regional sabitlik və təhlükəsizliyə strateji töhfə verir. Dövlət başçısı Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində etibarlı tərəfdaş olduğunu, Serbiya ilə birgə layihələrin qarşılıqlı faydalı olduğunu vurğuladı. Bu yanaşma ikitərəfli əməkdaşlığın dayanıqlığını təmin edir və tərəflərin strateji maraqlarını qoruyur.
Nəqliyyat və logistika sahəsində əməkdaşlıq, regional inteqrasiyanın və beynəlxalq əlaqələrin inkişafına xidmət edir. Dövlət başçısı bu əməkdaşlığın strateji əhəmiyyətini xüsusi qeyd etdi və Azərbaycanın təşəbbüslərinin ikitərəfli tərəfdaşlıq üçün möhkəm institusional zəmin yaratdığını bildirdi.
Mədəni və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq xalqlar arasında etimad və qarşılıqlı anlaşmanın möhkəmlənməsini təmin edir. Prezident İlham Əliyev mədəni layihələrin tərəfdaşlığın davamlılığında vacib rol oynadığını vurğuladı. Bu yanaşma diplomatik, sosial və mədəni əlaqələrin inkişafına xidmət edir.