DOSTLUĞUN VƏ ETİMADIN TƏNTƏNƏSİ
2026-cı ilin 15 fevral tarixi Azərbaycanın xarici siyasətində mühüm bir mərhələ kimi yadda qaldı. Prezident İlham Əliyevin Serbiya Respublikasına rəsmi səfəri, iki ölkə arasındakı dostluq münasibətlərinin sadəcə diplomatik xarakter daşımadığını, həm də sarsılmaz bir strateji müttəfiqliyə çevrildiyini bütün dünyaya nümayiş etdirdi. Belqradda keçirilən yüksək səviyyəli görüşlər və dövlət başçılarının bəyanatları, Avropanın cənub-şərqi ilə Xəzər hövzəsi arasında qurulan bu mənəvi və iqtisadi körpünün nə qədər möhkəm olduğunu bir daha sübut etdi.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan, bu gün beynəlxalq münasibətlər sistemində etibarlı tərəfdaş kimi tanınır. Serbiya ilə münasibətlər isə bu etibarın ən bariz nümunəsidir. Hər iki ölkənin dövlət suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq hüququn prinsiplərinə sadiqliyi bu tərəfdaşlığın polad təməlini təşkil edir.
Səfərin ən parlaq məqamlarından biri Belqradda Azərbaycan-Serbiya Strateji Tərəfdaşlıq Şurasının birinci iclasının keçirilməsi oldu. Bu hadisə ikitərəfli əlaqələrin artıq yeni, daha yüksək institusional səviyyəyə qədəm qoyduğunun göstəricisidir.Prezident İlham Əliyev bəyanatında qeyd etdi ki, Şuranın yaradılması və onun ilk iclasının uğurla keçməsi tərəflər arasındakı gündəliyin nə qədər geniş olduğunu göstərir. Bu platforma təkcə siyasi müzakirələr üçün deyil, həm də iqtisadiyyat, ticarət, nəqliyyat və müdafiə sənayesi sahələrində konkret layihələrin icrası üçün əsas mexanizm rolunu oynayacaq. İmzalanan sənədlər paketi – qida təhlükəsizliyindən tutmuş rəqəmsal inkişafa qədər – bu şuranın gələcək fəaliyyətinin yol xəritəsidir.
Müasir dünyada enerji təhlükəsizliyi milli təhlükəsizliyin ayrılmaz hissəsidir. Prezident İlham Əliyevin Belqrad bəyanatında energetika sahəsi mərkəzi yer tuturdu. Azərbaycan artıq Avropanın enerji xəritəsini yenidən formalaşdıran əsas oyunçulardan biridir.Azərbaycan qazının Serbiya bazarına daxil olması bu ölkənin sənaye potensialını gücləndirməklə yanaşı, onun enerji diversifikasiyasını təmin edir. Prezident vurğuladı ki, gələcəkdə bu həcmlərin artırılması üçün həm resurslar, həm də siyasi iradə mövcuddur.Səfər zamanı Serbiyada Azərbaycanın iştirakı ilə 500 meqavat gücündə istilik elektrik stansiyasının tikilməsi barədə əldə olunan razılıq inqilabi addımdır. Bu, Azərbaycanın xaricdə enerji istehsalçısı kimi mövqeyini möhkəmləndirir."Yaşıl enerji dəhlizi" layihəsi çərçivəsində gələcəkdə Azərbaycanın bərpa olunan enerji resurslarının Serbiya vasitəsilə Avropaya ötürülməsi perspektivləri də bəyanatın mühüm hissəsi idi.
Dövlətlərarası münasibətlərin ruhunu onun humanitar tərəfi təşkil edir. Prezident İlham Əliyevin Belqradda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət etməsi və eyni zamanda serb xalqının görkəmli oğlu Milorad Paviçin xatirəsinə ehtiram göstərməsi, iki xalqın bir-birinin tarixinə və mədəniyyətinə verdiyi yüksək dəyərin rəmzidir.
Prezident öz bəyanatında Serbiyanın Dövlətçilik Günü münasibətilə serb xalqını təbrik edərək, bu günün Azərbaycan üçün də əziz olduğunu bildirdi. Bu cür jestlər, diplomatiyanın sadəcə protokol qaydalarından ibarət olmadığını, səmimi dostluq üzərində qurulduğunu nümayiş etdirir.Prezident İlham Əliyevin 15 fevral səfəri bir daha göstərdi ki, Azərbaycanın xarici siyasəti praqmatizm, qarşılıqlı hörmət və milli maraqlar üzərində qurulub. Serbiyada verilən bəyanatlar, imzalanan sazişlər və nümayiş etdirilən birlik, Avrasiya məkanında yeni bir güc mərkəzinin – etibarlı strateji tərəfdaşlığın təntənəsidir.
Dövlət başçısının qeyd etdiyi kimi, "Azərbaycan və Serbiya bundan sonra da bir-birinin yanındadır". Bu səfər, hər iki ölkənin rifahı üçün yeni imkanlar pəncərəsi açdı. Dostluğun və etimadın bu təntənəsi, gələcək illərdə həm iqtisadi rəqəmlərdə, həm də xalqlarımızın firavanlığında özünü daha qabarıq şəkildə büruzə verəcəkdir.