Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Serbiyaya rəsmi səfəri iki ölkə arasında dostluq və strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin daha da möhkəmləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Azərbaycan ilə Serbiya arasında münasibətlər qarşılıqlı hörmət, ərazi bütövlüyünə dəstək və siyasi dialoq prinsipləri əsasında inkişaf edir.Səfər çərçivəsində Prezident İlham Əliyev Serbiya Prezidenti Aleksandar Vuçiç ilə görüş keçirmişdir. Görüş zamanı siyasi, iqtisadi, enerji, nəqliyyat və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələləri müzakirə olunmuşdur. Tərəflər vurğulamışlar ki, Azərbaycan və Serbiya beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də bir-birinin mövqeyini dəstəkləyir və bu qarşılıqlı dəstək münasibətlərin əsas sütunlarından biridir.Enerji sahəsi əməkdaşlığın əsas istiqamətlərindən biridir. Azərbaycan Avropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynayan ölkə kimi Serbiya ilə də qaz təchizatı və enerji layihələri sahəsində əməkdaşlığı inkişaf etdirir. Bu əməkdaşlıq təkcə iqtisadi deyil, eyni zamanda strateji əhəmiyyət daşıyır və Avropa məkanında sabitliyə töhfə verir.Səfər çərçivəsində bir sıra sənədlər imzalanmış, iki ölkə arasında iqtisadi və investisiya əlaqələrinin genişləndirilməsi istiqamətində razılaşmalar əldə olunmuşdur. Ticarət dövriyyəsinin artırılması, birgə layihələrin həyata keçirilməsi və biznes dairələri arasında əlaqələrin gücləndirilməsi əsas müzakirə mövzularından olmuşdur.Humanitar sahədə də əməkdaşlıq xüsusi yer tutur. Təhsil, mədəniyyət və turizm sahələrində qarşılıqlı layihələrin həyata keçirilməsi xalqlar arasında dostluq münasibətlərini daha da möhkəmləndirir. Azərbaycan və Serbiya xalqları arasında tarixi dostluq və qarşılıqlı simpatiya mövcuddur.Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri bir daha göstərdi ki, Azərbaycan müstəqil və balanslaşdırılmış xarici siyasət yürüdərək Balkan regionu ilə əlaqələrini genişləndirir. Bu səfər iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu nümayiş etdirdi.Nəticə etibarilə, İlham Əliyevin Serbiya səfəri Azərbaycan-Serbiya münasibətlərinin dərinləşməsinə, siyasi dialoqun möhkəmlənməsinə və iqtisadi əməkdaşlığın genişlənməsinə mühüm töhfə vermişdir.
Beləliklə, səfər çərçivəsində verilən bəyanat iki ölkə arasında mövcud münasibətlərin sabitliyini, dərinliyini və gələcəyə yönəlmiş xarakterini bir daha təsdiqləmiş oldu. Bu isə Azərbaycan xarici siyasətinin çoxtərəfli və balanslaşdırılmış kursunun praktik təzahürlərindən biri kimi dəyərləndirilə bilər. Bu münasibətlər gələcəkdə də qarşılıqlı maraqlar və dostluq prinsipləri əsasında inkişaf edəcəkdir.