Müasir beynəlxalq münasibətlər sistemində ikitərəfli əməkdaşlıq dövlətlərin xarici siyasətində mühüm yer tutur. Bu baxımdan Azərbaycan Respublikası ilə Serbiya Respublikası arasında formalaşmış münasibətlər xüsusi diqqət cəlb edir. 2026-cı il fevralın 15-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Serbiya Respublikasına rəsmi səfəri və səfər zamanı səsləndirdiyi bəyanatlar iki ölkə arasında münasibətlərin mövcud vəziyyətini və gələcək inkişaf perspektivlərini əks etdirir.
Uzunmüddətli təmaslar və dostluq münasibətləri
Səfər zamanı Prezident İlham Əliyev Azərbaycan və Serbiya arasında yüksək səviyyəli əlaqələrin uzun illər ərzində formalaşdığını vurğulamışdır. Onun sözlərinə görə, iki ölkənin rəhbərliyi arasında müntəzəm və səmimi təmaslar mövcuddur. Bu amil qarşılıqlı etimadın dərinləşməsinə və siyasi dialoqun daha ardıcıl şəkildə aparılmasına şərait yaradır. Sabit və davamlı xarakter daşıyan bu münasibətlər ikitərəfli əməkdaşlığın perspektivli inkişafı üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Gələcək görüşlərin əhəmiyyəti
Prezident tərəfindən yaxın gələcəkdə növbəti görüşlərin planlaşdırıldığının qeyd olunması Azərbaycan–Serbiya əlaqələrinin fəal və inkişaf edən xarakterə malik olduğunu göstərir. Yüksək səviyyəli təmaslar mövcud razılaşmaların həyata keçirilməsinin izlənməsi, əməkdaşlığın yeni istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi və qarşılıqlı maraq kəsb edən məsələlərin müzakirəsi baxımından mühüm rol oynayır. Belə görüşlər tərəflər arasında siyasi dialoqun davamlılığını təmin edən əsas vasitələrdən biri hesab olunur.
İki ölkə arasında imzalanmış sənədlər
Səfər zamanı Azərbaycan Respublikası ilə Serbiya Respublikası arasında bir sıra ikitərəfli sənədlər imzalanmışdır. Bu sənədlər müxtəlif sahələr üzrə əməkdaşlığın hüquqi əsaslarının gücləndirilməsinə yönəlmişdir. İmzalanmış sənədlərin mübadiləsi tərəflər arasında münasibətlərin artıq praktiki mərhələyə keçdiyini və əməkdaşlığın institusional çərçivədə inkişaf etdiyini nümayiş etdirir. Sözügedən addım ikitərəfli əlaqələrin siyasi müstəvidən kənara çıxaraq iqtisadi və digər sahələrdə də genişlənməsi üçün əlverişli şərait yaradır.
Azərbaycan–Serbiya ikitərəfli münasibətlərinin ümumi xarakteristikası
Rəsmi məlumatlara görə, Azərbaycan Respublikası ilə Serbiya arasında münasibətlər qarşılıqlı hörmət, suverenlik və beynəlxalq hüquq prinsiplərinə əsaslanır. Serbiya Azərbaycanın Avropadakı önəmli tərəfdaşlarından biri kimi qiymətləndirilir. Tərəflər arasında siyasi, iqtisadi, enerji və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün əlverişli imkanlar mövcuddur.
Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya rəsmi səfəri və səfər çərçivəsində səsləndirdiyi bəyanatlar göstərir ki, Azərbaycan–Serbiya münasibətləri ardıcıl və müsbət dinamika ilə inkişaf edir. Uzunmüddətli siyasi təmaslar, qarşılıqlı etimada əsaslanan dostluq əlaqələri və imzalanmış sənədlər ikitərəfli əməkdaşlığın gələcəkdə daha da möhkəmlənməsi üçün güclü zəmin yaradır. Bu səfər eyni zamanda Azərbaycan Respublikasının Avropa istiqamətində həyata keçirdiyi balanslı və praqmatik xarici siyasətin vacib nümunəsi kimi qiymətləndirilə bilər.