Azərbaycan Respublikası ilə Serbiya Respublikasıarasında münasibətlər son illər ərzində davamlı şəkildəinkişaf edərək dostluq, qarşılıqlı hörmət, siyasi etimad vəpraktik əməkdaşlıq prinsiplərinə əsaslanan stratejitərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlmişdir. İki ölkə arasındaəlaqələr siyasi dialoq, iqtisadi əməkdaşlıq, enerjitəhlükəsizliyi, humanitar münasibətlər və beynəlxalqtəşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstək kimi mühümistiqamətləri əhatə edir. Azərbaycan və Serbiya arasındaformalaşmış münasibətlər yalnız rəsmi diplomatikəlaqələrlə məhdudlaşmır, eyni zamanda regional sabitlik, təhlükəsizlik və beynəlxalq hüquq prinsiplərinin qorunmasıkimi fundamental məsələlərdə ortaq mövqeyə əsaslanır. Bu baxımdan tərəflər arasında münasibətlər Avropa vəAvrasiya məkanında konstruktiv əməkdaşlıq nümunəsikimi qiymətləndirilir.Azərbaycan ilə Serbiya arasındasiyasi əlaqələrin inkişafında yüksək səviyyəli qarşılıqlısəfərlər, dövlət başçıları və hökumət nümayəndələriarasında müntəzəm görüşlər xüsusi rol oynayır. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Serbiya PrezidentiAleksandar Vučić arasında keçirilən görüşlər ikitərəflimünasibətlərin ardıcıl və məqsədyönlü şəkildəgenişlənməsinə mühüm töhfə vermişdir.Prezident İlham Əliyevin fevralın 15-də Serbiyaya rəsmisəfəri iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafında yenimərhələnin başlanğıcı kimi qiymətləndirilir. Səfərçərçivəsində keçirilən yüksək səviyyəli görüşlər zamanısiyasi əməkdaşlığın genişləndirilməsi, enerjitərəfdaşlığının gücləndirilməsi, iqtisadi layihələrinartırılması və humanitar əlaqələrin dərinləşdirilməsiməsələləri geniş müzakirə olunmuşdur. Dövlət başçılarınıngörüşündə vurğulanmışdır ki, Azərbaycan ilə Serbiyaarasında münasibətlər strateji xarakter daşıyır və tərəflərqarşılıqlı etimada əsaslanan əməkdaşlığı daha da genişləndirmək niyyətindədirlər. Görüşlər nəticəsində birsıra sahələr üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi barədərazılaşmalar əldə olunmuş, hökumətlərarasımexanizmlərin aktivləşdirilməsi və iqtisadi layihələrinsürətləndirilməsi üçün konkret tapşırıqlar müəyyənedilmişdir.
Bu səfər xüsusilə enerji sahəsində əməkdaşlığın inkişafıbaxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etmişdir. AzərbaycanAvropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynayan ölkəkimi Serbiyanın enerji mənbələrinin şaxələndirilməsisiyasətinə töhfə verməyə hazır olduğunu bəyan etmişdir. Azərbaycan qazının Balkan regionuna çatdırılmasıistiqamətində əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsimüzakirə edilmiş və bu sahədə praktiki addımların davametdirilməsi razılaşdırılmışdır.Azərbaycanilə Serbiya arasında iqtisadi əməkdaşlıq son illərdə dahada intensivləşmişdir. Tərəflər ticarət dövriyyəsininartırılması, qarşılıqlı investisiyaların təşviqi və biznesmühitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində birgə fəaliyyətgöstərir. Azərbaycan şirkətlərinin Serbiyada infrastrukturlayihələrində iştirakı, xüsusilə yol tikintisi və mühəndis-kommunikasiya sahəsində həyata keçirilmiş layihələr, ikiölkə arasında iqtisadi tərəfdaşlığın real nəticələrininümayiş etdirir. Eyni zamanda kənd təsərrüfatı, sənaye, logistika, nəqliyyat və turizm sahələrində yeni əməkdaşlıqimkanlarının araşdırılması davam etdirilir. Enerji sahəsiAzərbaycan-Serbiya münasibətlərinin prioritetistiqamətlərindən biridir. Azərbaycanın zəngin enerjiresursları və geniş ixrac infrastrukturu Avropa ölkələrininenerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında mühüm roloynayır. Bu kontekstdə Serbiya ilə əməkdaşlıq Balkan regionunda enerji sabitliyinin möhkəmləndirilməsinəxidmət edir. Tərəflər enerji sahəsində əməkdaşlığın yalnızqaz təchizatı ilə məhdudlaşmaması, həmçinin bərpaolunan enerji, enerji infrastrukturu və texnoloji əməkdaşlıqistiqamətlərində də genişləndirilməsi barədə razılıq ifadəetmişlər. Azərbaycan Respublikası ilə SerbiyaRespublikası arasında münasibətlər qarşılıqlı hörmət, siyasi etimad və praktik əməkdaşlıq prinsiplərinəəsaslanan uğurlu tərəfdaşlıq modeli kimi inkişaf edir. Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya son səfəri bumünasibətlərin strateji xarakterini bir daha təsdiqləmiş, enerji, iqtisadiyyat, siyasi dialoq və humanitar sahələrdəəməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün yeni perspektivləraçmışdır. Mövcud dinamika göstərir ki, Azərbaycan-Serbiya əməkdaşlığı gələcək illərdə daha da genişlənərəkhəm regional, həm də beynəlxalq səviyyədə qarşılıqlıfaydalı və uzunmüddətli strateji tərəfdaşlıq nümunəsi kimiinkişaf etməyə davam edəcəkdir.
YAP Qəbələ rayon təşkilatının sədri Abil Ağasəfov.