Gələcəyə hesablanmış vahid inkişaf strategiyası - ŞƏRH
Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirədəki çıxışı ölkənin rəqəmsal inkişaf tarixində mühüm mərhələ kimi dəyərləndirilir. Dövlət başçısı bu çıxışı ilə Azərbaycanın yalnız texnoloji yenilənmə yolunu deyil, eyni zamanda idarəetmə fəlsəfəsinin, iqtisadi münasibətlərin və vətəndaş–dövlət əlaqələrinin yeni mərhələyə keçidini konseptual şəkildə təqdim etdi. Çıxışda vurğulanan əsas məqam ondan ibarət idi ki, rəqəmsallaşma sadəcə texniki proses deyil, milli təhlükəsizlik, iqtisadi dayanıqlılıq və sosial rifahla birbaşa bağlı strateji məsələdir.
Prezident İlham Əliyev bildirdi ki, müasir dünyada rəqabət artıq təbii resurslar üzərində deyil, məlumat, texnologiya və innovasiya üzərində qurulur. Bu baxımdan Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası ölkənin uzunmüddətli inkişaf strategiyasının ayrılmaz tərkib hissəsi kimi formalaşdırılır. Dövlət başçısı vurğuladı ki, vahid fəaliyyət planı bütün dövlət qurumlarını, özəl sektoru və cəmiyyəti bir platformada birləşdirən sistemli yanaşmanı nəzərdə tutur.
Çıxışda qeyd olundu ki, rəqəmsal dövlət modelinin əsas məqsədi idarəetmədə şəffaflığın artırılması, bürokratik əngəllərin aradan qaldırılması və qərarların daha operativ qəbul edilməsidir. Prezident bu istiqamətdə həyata keçirilən islahatların və elektron hökumət həllərinin artıq müsbət nəticələr verdiyini xüsusi vurğuladı. Eyni zamanda bildirildi ki, yeni fəaliyyət planı mövcud nailiyyətləri daha da dərinləşdirərək keyfiyyətcə yeni mərhələyə keçidi təmin edəcək.
Prezident İlham Əliyev rəqəmsal arxitekturanın iqtisadi inkişafa təsirindən də ətraflı bəhs etdi. O qeyd etdi ki, rəqəmsal iqtisadiyyat qeyri-neft sektorunun inkişafı üçün geniş imkanlar yaradır, innovativ sahibkarlığı təşviq edir və yeni iş yerlərinin formalaşmasına şərait yaradır. Dövlət başçısının fikrincə, vahid rəqəmsal mühit biznes üçün daha əlverişli, proqnozlaşdırılan və təhlükəsiz şərait yaradacaq.
Çıxışda insan kapitalının rolu xüsusi vurğulandı. Prezident bildirdi ki, rəqəmsal transformasiyanın uğuru bilavasitə peşəkar kadr potensialından asılıdır. Bu baxımdan təhsil sisteminin rəqəmsal bacarıqlara uyğunlaşdırılması, gənclərin informasiya texnologiyaları sahəsində biliklərinin artırılması əsas prioritetlər sırasında yer alır. Dövlət başçısı gənclərin bu prosesdə aparıcı qüvvəyə çevriləcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Müşavirədə kibertəhlükəsizlik məsələləri də geniş müzakirə olundu. Prezident İlham Əliyev qeyd etdi ki, rəqəmsal infrastrukturun gücləndirilməsi ilə yanaşı, onun etibarlı qorunması da həyati əhəmiyyət daşıyır. Dövlət başçısı bu sahədə qabaqlayıcı tədbirlərin görülməsinin, milli maraqların qorunmasının vacibliyini xüsusi vurğuladı.
Prezident çıxışında regionların rəqəmsal inkişafının da diqqət mərkəzində olduğunu bildirdi. O qeyd etdi ki, rəqəmsallaşma yalnız paytaxtla məhdudlaşmamalı, ölkənin bütün bölgələrini əhatə etməlidir. Bu yanaşma regional bərabərsizliyin azalmasına, xidmətlərə çıxışın asanlaşmasına və bölgələrin iqtisadi fəallığının artmasına xidmət edəcək.
Dövlət başçısı vurğuladı ki, vahid fəaliyyət planının əsas üstünlüklərindən biri dövlət qurumları arasında koordinasiyanın gücləndirilməsidir. Müxtəlif informasiya sistemlərinin inteqrasiyası idarəetmədə təkrarlanmanın qarşısını alacaq və resurslardan daha səmərəli istifadəni təmin edəcək. Prezident bu məsələdə institusional məsuliyyətin və icra intizamının əhəmiyyətini ön plana çəkdi.
Çıxışda sosial sahədə rəqəmsallaşmanın rolu da xüsusi yer aldı. Prezident İlham Əliyev bildirdi ki, səhiyyə, təhsil və sosial müdafiə sahələrində rəqəmsal həllər vətəndaş məmnunluğunu artıracaq, xidmətlərin keyfiyyətini yüksəldəcək. Dövlət başçısı bu istiqamətdə vətəndaş yönümlü yanaşmanın əsas prinsip olduğunu qeyd etdi.
Prezidentin çıxışında Azərbaycanın beynəlxalq rəqəmsal əməkdaşlıq imkanları da qeyd olundu. O bildirdi ki, ölkə regional və qlobal rəqəmsal təşəbbüslərdə fəal iştirak etməklə, texnologiya transferini və bilik mübadiləsini genişləndirir. Bu isə Azərbaycanın beynəlxalq mövqelərinin möhkəmlənməsinə xidmət edir.
Müşavirənin yekununda Prezident İlham Əliyev vurğuladı ki, “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” vahid fəaliyyət planı yalnız bugünün deyil, gələcək onilliklərin çağırışlarına cavab verən strateji sənəddir. Dövlət başçısı bu planın icrasının ölkənin modernləşməsi, rəqabət qabiliyyətinin artması və vətəndaş rifahının yüksəlməsi üçün mühüm əsas yaradacağını bildirdi.
Beləliklə, Prezident İlham Əliyevin müşavirədəki çıxışı Azərbaycanın rəqəmsal gələcəyinə dair aydın və sistemli baxışı ortaya qoydu. Bu çıxış bir daha göstərdi ki, Azərbaycan rəqəmsal transformasiyanı məqsədyönlü, ardıcıl və milli maraqlara uyğun şəkildə həyata keçirərək müasir dünyanın öncül ölkələri sırasında yer almağı hədəfləyir.