Ermənistandan Rusiyaya əlverişsiz təklif
Rusiya və Ermənistan hakimiyyəti Ermənistan dəmir yollarının gələcəyi ilə bağlı mübahisəyə girib. Yerevan nəzarəti üçüncü tərəfə verməyi təklif edir, çünki onun fikrincə, ruslar investorları qorxudurlar. Moskva isə əksinə, onun iştirakının respublikaya fayda verəcəyinə və idarəetmədə dəyişiklik fəlakətə səbəb ola biləcəyinə əmindir.
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan Rusiya hakimiyyətinə dəmir yolu konsessiyasını Yerevan və Moskva ilə dost münasibətləri olan bir ölkəyə satmağı təklif etdi. O, bu zərurəti Ermənistanın bəzi tərəfdaşlarının Rusiyanın nəzarəti altında olduqları üçün onun nəqliyyat əlaqələrindən istifadə etmək istəməməsi ilə izah etdi. Paşinyanın sözlərinə görə, Rusiyanın onlarla çox gərgin münasibətləri olduğundan, o, onların fikrini dəyişə bilmir. Baş nazir təəssüflə bildirir ki, nəticədə Ermənistan strateji mövqeyini və rəqabət üstünlüklərini itirir.
“Məncə, həll yolu həm Ermənistan, həm də Rusiya ilə dost münasibətləri olan bir ölkənin sadəcə Moskvadan konsessiya idarəetmə hüquqlarını almasıdır... Məsələn, Qazaxıstan, BƏƏ, Qətər və ya hazırda ağlıma gəlməyən başqa bir ölkə bilmirəm. Amma həm Rusiya, həm də Ermənistanla isti münasibətləri olan ölkələr”, - deyə Paşinyan bildirib.
O, həmçinin vurğulayıb ki, Rusiya respublikanın cəlbediciliyini artırmaq üçün Ermənistanın sərhəd ərazilərinin infrastruktur inkişafına investisiya qoysa belə, bu, yenə də kifayət etməyəcək. Paşinyan əmindir ki, xarici tərəfdaşlar prinsipcə Ermənistan dəmir yollarından istifadə etməyəcəklər.
Bir həftə sonra Rusiya hakimiyyəti həmkarlarının bu fikrindən məmnun olmadıqlarını açıq şəkildə bildirib. Xüsusilə, Moskva vurğulayıb ki, o, İrəvana zərər vermir və ya onun potensialını azaltmır, əksinə, infrastrukturunun inkişafına böyük sərmayə qoyur, ermənilər üçün çoxsaylı iş yerləri yaradır və ümumiyyətlə regional əlaqələrin açılması üçün çalışır.
Təhlükəsizlik Şurasının katibi Sergey Şoyqu qeyd edib ki, "Ermənistanda uzun müddətdir ki, ən çətin şərtlərdən uzaqda effektiv şəkildə fəaliyyət göstərən Rusiya dəmir yolu daşıyıcısını başqa bir şirkətin tam əvəz edə bilməsi ehtimalı azdır. Təxminən iyirmi il ərzində qurulan sistem bir gecədə çökə bilər. Təbii ki, heç bir dost ölkə buna görə məsuliyyət daşımayacaq. Ümid edirəm ki, Ermənistan rəhbərliyi vacib qərarlar qəbul edərkən yalnız vətəndaşlarının maraqlarından çıxış edəcək".
Xatırladaq ki, 2008-ci ildə Cənubi Qafqaz Dəmir Yolları (Rusiya Dəmir Yollarının törəmə şirkəti olan SCR) Ermənistan Dəmir Yollarının nəzarətini öz üzərinə götürüb. Müqavilə 30 il müddətinə imzalanıb və onu daha 10 il uzatmaq imkanı da var.
Şoyqunun sözlərinə görə, Moskva o vaxtdan bəri Ermənistan Dəmir Yollarına 30 milyard rubldan çox investisiya yatırıb. Konsessiya müqaviləsi sayəsində Ermənistan büdcəsinə 15 milyard rubldan çox vəsait ödənilib. Vergilər şəklində 520 km-dən çox yol təmir edilib, SCR tərəfindən idarə olunan şəbəkənin istismar uzunluğu isə təxminən 700 km-dir. "Şpalların 50%-i dəyişdirilib, 38 körpü və iki tunel də daxil olmaqla 50-dən çox tikili təmir və yenidən qurulub. İki illik statistikaya əsasən, mənzərə belədir: orta hesabla, SCR ildə təxminən 360 min yerli sərnişin də daxil olmaqla 500 mindən çox sərnişin və 1,6 milyon tondan çox yük daşıyır. Bu günə qədər şirkət işəgötürən kimi 2500-dən çox insanın işlə təmin olunmasına zəmanət verir. Yeri gəlmişkən, onların demək olar ki, hamısı Ermənistan sakinləri və vətəndaşlarıdır və bütün zəruri sosial müavinətləri alırlar", - Şoyqu bildirib.
Lakin Rusiya Təhlükəsizlik Şurasının katibi və digər Moskva nümayəndələrinin açıqlamaları Paşinyana sadiq medianı inandıra bilmədi. Rusiya hakimiyyəti ilə virtual mübahisəyə girdikdən sonra onlar Ermənistan dəmir yollarının problemlərini sadalamağa başladılar: aşağı sürətlər (saatda 50 km-dən çox deyil), vaqon çatışmazlığı və köhnə modellərin istifadəsi, yüksək qiymətlər və s. Onlar həmçinin xatırlatdılar ki, 2025-ci ilin sonuna qədər Rusiya Dəmir Yollarının borcları təxminən 4 trilyon rubl təşkil edib. (50 milyard dollardan çox) və törəmə şirkətinin Ermənistandakı öhdəliklərini yerinə yetirməkdə kökündən aciz olduğuna işarə etdi.
"Əslində, Paşinyan 2026-cı ilin əvvəllərində bildirmişdi ki, Rusiya ya Naxçıvan yaxınlığındakı və Türkiyə ilə sərhəd keçid məntəqəsindəki dəmir yolunun iki hissəsini öz hesabına və özünə heç bir fayda vermədən təmir etməlidir, əks halda Ermənistan Rusiya Dəmir Yollarını sıxışdırmağa başlayacaq. Ermənistan liderinin təəccübünə səbəb olan Moskva işə başlamağa razı oldu. Nəticədə, Paşinyan əvvəllər bəyan etdiyi mövqeyə baxmayaraq, təzyiq göstərməyə davam etmək məcburiyyətində qalır", - deyə MDB İnstitutunun Qafqaz şöbəsinin müdiri Vladimir Novikov bildirib.
Ekspertin sözlərinə görə, Ermənistan hakimiyyəti hazırda iri Rusiya bizneslərini respublikadan çıxarmaqla məşğuldur. Xüsusilə, Ermənistanın Elektrik Şəbəkələri artıq Ermənistan pasportuna malik rusiyalı iş adamı Samvel Karapetyandan müsadirə edilib. Cənubi Qafqaz Dəmir Yolunun taleyi hazırda müzakirə olunur və Rosatomla əməkdaşlığın potensial sonu da müzakirə olunur, çünki Yerevan ABŞ ilə əməkdaşlıq etmək niyyətindədir.